Megállíthatatlanul pusztulnak a kőrisek hazánkban – egyelőre nincs megoldás
2024. május 15. 16:13
A fertőzés mértéke megkérdőjelezi a kőrisállományaink gazdasági létjogosultságát és ökológiai stabilitását.
Egyelőre nincs gyógyír a kőrispusztulásra, gyors terjedése miatt jelenleg hazánkban és egész Európában az egyik legjelentősebb erdészeti probléma.
A kőris a Bakony egyik gyakori fafajtája, ezért is nevezték el a Bakony legmagasabb kiemelkedését Kőris-hegynek, azonban hamarosan eltűnhet ez az őshonos fafajta erdeinkből. Az ok egy – valószínűleg idegen, behurcolt – gomba.
A Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. éves szakmai napján elismert előadók beszéltek a klímaváltozás erdeinkre gyakorolt eddigi és várható hatásairól, a Verga erdővédelmi intézkedéseinek változásairól. A szakemberek a terepen is megvizsgálták a fenyő- és kőrispusztulás jeleit, a felújítási tapasztalatok eredményeit.
Az erdészeti klímazónák változása egyértelmű: gyengíti a fákat, melyek így könnyebben megbetegszenek. A klímaváltozás negatív hatása ellen úgy küzdhetnek az erdészek, hogy óvják az erdők egészségi állapotát azáltal, hogy természetességüket növelik, ökológiai egyensúlyra, a fajok sokféleségének, változatosságának megteremtésére törekednek egy helyen belül is. Azonban a változó környezeti viszonyok az utóbbi húsz évben új kórokozók megjelenését hozták magukkal a Bakonyba is, ilyen a kőrispusztulást okozó gombafaj is, mely elsősorban a környék magaskőris-állományait veszélyezteti.
A magas kőris hajtáspusztulását okozó gombafajról már bebizonyosodott, hogy kórokozóként a többi kőrisfajunkat is megtámadta. A betegség jellegzetes tünetei: a levelek, a hajtások hervadása, száradása, barna foltok és nagyobb elhalások a vesszőkön, a kérgen, barnás elszíneződés a fás részekben.
Tarvágás már nem létezik az erdészeti szakmában, de előfordul, hogy ha elkezdik a beteg kőrisegyedeket eltávolítani, akkor foltokban csupasszá válnak területek. Helyükre elegyes erdőket telepítenek.
A fertőzés mértéke napjainkra megkérdőjelezi az értékes faanyagot adó kőrisállományaink gazdasági létjogosultságát és ökológiai stabilitását.
A Verga területén tapasztalt kőrispusztulás, az egyre nagyobb mértékű fertőzés és az akár évenkénti egészségügyi fakitermelések nyomán a kőrises és kőriselegyes erdőrészek záródáscsökkentése révén kialakult helyzet kezelése csak átgondolt intézkedéssorozat keretében történhet, ezért a társaság 2023-ban kidolgozta kőrisstratégiáját. Tavaly nyolchektárnyi kőrispusztulással érintett erdő felújítását kezdték meg, és idén további nagy területű erdőfelújításokkal folytatódik a program.
Forrás: veol.hu
Kapcsolódó cikkek
A kiskertekbe vásárolt vetőmagok értéke megközelíti az 5 milliárd forintot
2024. április 02. 17:10
A hobbikertekben húsvét után indulnak a munkák; becslések szerint a piaci szereplők évente 20 millió színes tasakos kiskerti vetőmagot értékesítenek, mintegy 5 milliárd forint értékben de mennyiségük évente 3-6 százalékkal csökken – közölte a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács kedden az MTI-vel.
A magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar a nemzetközi piacokon is eredményes
2023. november 20. 12:24
Ne feledjük, hogy magvetés nélkül nincs aratás, ahogyan erős vidék nélkül nincs erős és versenyképes Magyarország sem – jelentette ki Nagy István agrárminiszter az őszi mezőgazdasági munkálatok végeztével rendezett ünnepi Hálaadó Napon, vasárnap, Egerben.