Mégsem kell búcsúzni a tejtől és a steaktől?
2023. július 03. 12:21
Újabb fegyvert mutattak be a marhák metánkibocsátásának csökkentésére.
Az észak-ír Foyle Food csoport a közelmúltban, több kutatóintézettel közösen végzett kísérletek alapján megállapította, miszerint számos tényező befolyásolja a szarvasmarhák metánkibocsátását, amelyet a befolyásoló tényezők szabályozásával jelentősen mérsékelni lehet – írja az agriland.ie.
A mérséklés egyik eszköze, az úgynevezett „metán-inhibitor" lehet, a marhahizlalás befejező szakaszában a felaprított fűzfa leveleknek és vékony ágaknak takarmányba keverése, ami (besilózott vagy frissen felaprított formában) lényegesen csökkentheti a metánképződést.
A kutatások szerint gyakorlatilag ugyanilyen csökkentő hatást fejt ki bizonyos tengeri mikroalga-kivonatoknak a takarmányhoz adagolása is. A kísérleti eredményeket az Egyesült Királyság Agrár-Élelmiszeripari és Élettudományi Intézete (AFBI) is megerősítette.
Ez a kétfajta beavatkozás egyenként 21-32 százalékkal mérsékelte a metánkibocsátást, ami országos, illetve nemzetközi szinten nagyon komoly környezetvédelmi hatást jelenthet. Mindkét kezelés a bendő tejsav szintjének csökkentése és propionsav szintjének növelése révén csökkenti a metánképződést. A csoport további kísérleteket kíván végezni annak megállapítása céljából, hogy lehetséges-e a kétfajta „metán inhibitor" hatásának összeadódása.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Az orosz kormány csökkenti a búza és a kukorica adóját – de csak néhány napra
2023. november 28. 08:32
Az orosz kormány jelentősen csökkenti a búza és a kukorica exportadóját a november 29. és december 5. közötti egy hétre – derült ki a mezőgazdasági minisztérium pénteki hivatalos dokumentumából. A búza exportadóját tonnánként 575 rubellal (egy rubel hétfőn 3,91 forintot ért – a szerk.) 3820 rubelre csökkentették.
A fecskék fele eltűnt! Ezért évente kétezer tonna kártevőtől nem szabadulunk meg
2024. február 06. 16:08
Te is segíthetsz a fecskéknek. Mutatjuk, hogyan.
A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe és felelőssége van – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményben, melyben emlékeztetnek: az utóbbi húsz évben a fecskék fele eltűnt Magyarországról.