Megtagadhatja a munkavállaló az utasítás teljesítését?
A munkáltató utasítási joga
A munkáltató széleskörű utasítási joggal rendelkezik a munkaviszonyban. Joga van meghatározni többek között a munkavállaló által elvégzendő munka módját és eszközeit, adott esetben a munkavégzés helyszínét, idejét, időtartamát. Az utasítások lehetnek általános jellegűek, minden dolgozóra érvényesek. Az utasítások lehetnek specifikusak is, így például kifejezetten egyes munkavállalókra vagy munkafolyamatokra vonatkozóan részletekbe menő instrukciók.
A munkáltató az utasítását akár szóban, akár valamely írásbeli formában kiadhatja. A munkavállaló bármikor kérheti az utasítás írásba foglalását. Ebben az esetben csak akkor kötelessége az utasítás teljesítése, ha a munkáltató azt írásba foglalja.
Követni vagy megtagadni az utasítást?
A munkáltató jogszerű utasítását a munkavállaló köteles betartani és a munkáját az utasításnak megfelelően végezni.
Előfordulhat azonban, hogy az utasítás jogszerűtlen volta miatt a dolgozó megtagadhatja vagy köteles megtagadni az utasítást.
- A munkavállaló jogosult megtagadni az utasítást, ha a munkáltató olyan utasítást ad, amely munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik. Ilyen szabály például a munkaviszonyra vonatkozó jogszabály vagy a kollektív szerződés.
- Megtagadhatja a munkavállaló az utasítás teljesítését abban az esetben is, ha az utasításnak megfelelő munkavégzés az ő életét, testi épségét vagy egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné. Utóbbira példa lehet, ha a munkáltató hiányos vagy hibás munkavédelmi eszközöket biztosít.
A fenti esetekben a munkavállaló döntheti el, hogy teljesíti-e az utasítást vagy nem. Hátrány egyik esetben sem érheti az erre vonatkozó döntése miatt.
- A munkavállaló köteles megtagadni az utasítást teljesítését, ha annak teljesítése más vagy mások egészségét vagy a környezetet közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné. Ebben az esetben a dolgozó nem mérlegelhet, hanem köteles megtagadni az utasítás teljesítését.
Mi a következménye az utasítás megtagadásának?
A jogszerű munkáltatói utasítás megtagadása hátrányos következményekkel járhat a munkavállalóra nézve. Így például figyelmeztetést, megrovást, fegyelmi eljárást vagy más hátrányt hozhat magával. Többszöri vagy súlyosabb esetben az utasítás megtagadása ahhoz is vezethet, hogy a munkáltató felmondással megszünteti a dolgozó munkaviszonyát. Szélsőséges esetben, ha a dolgozó a munkáltató lényeges utasítását szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, a munkáltató azonnali hatállyal is megszüntetheti a munkaviszonyt.
Előfordulhat, hogy a jogszerű utasítás megtagadása miatt a munkáltatónak kára keletkezik. Ilyen esetben a munkavállalónak számítania kell arra is, hogy a munkáltató a kár megtérítését is fogja követelni tőle.
Amennyiben az utasítást a dolgozó jogszerűen megtagadhatja vagy köteles megtagadni, akkor emiatt őt a munkaviszonyban semmilyen hátrány nem érheti, és kártérítésre sem kötelezhető az utasítás megtagadása miatt. Abban az esetben, ha a munkáltató ennek ellenére hátrányos következményeket alkalmaz, a munkavállaló ezen intézkedésekkel szemben bírósági jogorvoslattal élhet.
üzletem.hu
Kapcsolódó cikkek
Dolgozhat-e valaki egyszerre két munkahelyen?
Többen kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy a már meglévő munkája mellett akár megélhetésének biztosítása, akár keresetkiegészítés végett újabb munkát szeretne vagy kénytelen vállalni. Régebben ezt nevezték másodállásnak, de jelenleg milyen körülményekre kell ilyen esetben a munkáltatóknak és a munkavállalónak figyelemmel lennie? Tömösvári Andrea ügyvéd segít megválaszolni a kérdéseket.