Megtilthatja a munkáltató, hogy a munkavállaló ebédszünetben elhagyja a cég területét?

2022. augusztus 01. 10:05
Cégünknél 8:00 órától 16:30-ig tart a munkaidő. 12-től 12:30-ig van egy 30 perces ebédszünet a vállalatnál, mely nem fizetett. A munkáltató hozhat olyan szabályt, hogy ebédidőben a munkavállaló nem hagyhatja el a cég területét? – kérdezte olvasónk. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt
Megtilthatja a munkáltató, hogy a munkavállaló ebédszünetben elhagyja a cég területét?

Ez nagyon jó kérdés! A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 86. § (3) bekezdés a) pontja alapján a munkaközi szünet nem munkaidő. Ebből következően a munkavállalót rendelkezésre állási kötelezettség sem terheli, így főszabály szerint akár el is hagyhatja a munkahelyet.

Ugyanakkor a kialakult bírói gyakorlat szerint a munkáltató jogosult megállapítani a munkaközi szünetre vonatkozó magatartási szabályokat (Miskolci Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.421/2014/23. számú ítélet). Ebből az is következik, hogy a munkáltató meghatározhatja, hogy mikor vehetik igénybe az egyes munkavállalók a munkaközi szünetet. Azt is szabályozhatja továbbá, hogy az igénybevétel során milyen magatartást kötelesek tanúsítani, illetve ennek tartama alatt hol tartózkodhatnak. Ebbe megítélésem szerint beleértendő az a tilalom is, hogy nem hagyható el a munkáltató területe.

https://adozona.hu/munkajog/Mt_munkakozi_szunet_munkahely_elhagyasa_mun_NG30R6

 

Kapcsolódó cikkek

Akcióhét a szabályos foglalkoztatásért

2020. szeptember 28. 10:02
Az Európai Munkaügyi Hatóság a 2020. szeptember 21. napjával kezdődő héten tartja meg összeurópai, bejelentés nélküli foglalkoztatás elleni kampányát „Week of Action” néven. A magyar munkavállalók is ellenőrizhetik, hogy saját munkaviszonyuk bejelentése szabályosan megtörtént-e.

A vesztükbe rohannak a magyar dolgozók: sokan beállnak a sorba, ennek csak rossz vége lehet

2021. november 03. 10:40
Egyre erősebben jelenik meg a túlhajszoltság munkahelyi kutlúrája, aminek a lényege a rengeteg munka, túlórák dicsőítése, a pihenés kerülése és ennek érdemként való feltüntetése. Azonban hiába tüntetjük ezt fel úgy, mint szakmai sikert, ez bizonyítottan kiégéshez vezet.