Mennyit keresnek a toborzók?

2020. július 23. 08:08
Egy ügynökségi toborzó alapfizetése 100 ezer forinttal alacsonyabb, mint a vállalati oldalon dolgozó kollégájáé, bónusszal már csak 44 ezer forint a különbség. A recruitmentben dolgozók kétharmada nem tart állása elvesztéséről. A válaszadók harmada viszont nem lelkesedik szakmájáért: két év múlva már nem itt dolgozna.
Mennyit keresnek a toborzók?

Idén április-májusban, tehát a koronavírus okozta leállás idején készített felmérést 247 toborzási területen dolgozó munkavállaló munkájáról, fizetéséről és karriercéljairól a DTC Solution humán tanácsadó cég a Get Work Trend Kft-vel együttműködésben. A fizetéseket ügynökségi oldalról nettóban, vállalati területről bruttóban kérték be. Mi a könnyebb összehasonlíthatóság miatt a vállalati bruttó adatokat nettóba számoltuk át (adókedvezmények nélkül).
 

Fizetések (ügynökségi munkakörök):

 

Pozíció Havi nettó alapfizetés Teljes havi bér
Recruiter 248 000 368 500
Sourcer/researcher 269 500 284 000
Toborzási vezető/csoportvezető 305 000 550 000


 

Fizetések (vállalati munkakörök):

 

Pozíció Havi nettó alapfizetés Teljes havi bér
Recruiter/Researcher 348 100 412 300
HR generalista / Business Partner 399 000 399 000
Toborzási vezető 487 100 515 300



Mi alapján fizetik a bónuszt?
Ügynökségi munkakörökben csak 18 százaléknál nincs változó jövedelem, míg a vállalati oldalon már 43 százalék ez a szám. Az ügynökségi toborzók fele havonta jut/juthat változó jövedelemhez. A kifizetés pedig egyértelműen a felvett jelöltek számától függ leginkább.

 
 

 


A vállalati oldalon leginkább a vállalat teljesítménye és a vezető megítélése hat. Kisebb számban, de függ a mozgó bérelem az éves teljesítményértékeléstől is.

 
 

 


Juttatások - autó, mobil, laptop
Ahol vállalati pozícióban kapnak céges autót, ott kilométerben szabják meg az éves keretet (pl. éves 25.000 km) vagy pool autót, taxicsekket használhatnak. Ügynökségi oldalon ügyintézéshez, ügyféllátogatáshoz jellemző.
Vállalati munkakörben leginkább korlátlan a céges mobiltelefon-használat. Ahol mégis van, ott költség keret (pl. 5-10-15-20.000 Ft/hó, havi 50-70%), internet keret (pl. 4-5 GB).
Ügynökségi pozíciókban, ha nem korlátlan, akkor leggyakoribb a költség keret (pl. 10-13.000 Ft/fő), az internet esetében pedig 2-3-10 GB. Van, ahol az emelt díjas telefonhívásokat, máshol az Európán kívülieket számlázzák ki a dolgozónak. Akad olyan hely is, ahol a hétvégi hívásokat.
A laptop használat vállalati oldalon gyakran korlátlan, néhány biztonsági korlátozással (pl. nem telepíthetők rá bizonyos szoftverek - Skype). Ügynökségi munkakörökben nincs kimondottan korlátozva, ha már kapnak. Itt is annyi kérés van, hogy például illegális szoftverek, játékok ne legyenek a céges laptopon.

Átálltak home office-ra
A vállalati munkakörökben a válaszadók 79%-ában a teljes HR csapat home office-ban dolgozott a koronavírus-járvány tavaszi hónapjai alatt, míg az ügynökségekben szinte az egész cég. Termelő üzemekben jellemzően kellett a HR-esek személyes jelenléte (egyebek mellett a beléptetések, a felmondások kezelése miatt).

Kétharmad nem fél attól, hogy kirúgják

 
 

 


A felmérés készítésének idején - április-májusban - az ügynökségeknél dolgozók 64, a vállalati toborzók 66 százaléka nem félt az állása elvesztésétől, miközben 5-7 százaléknak már távoznia is kellett a cégétől.

A vállalati recruiterek váltanának szakterületet inkább

 
 

 


“Két év múlva is recruitmenttel szeretnék foglalkozni.” Ez volt az utolsó állítás a felmérésben, amire a válaszadóknak reagálniuk kellett. Érdekes módon ügynökségi oldalon ezzel többen értettek egyet, a vállalati toborzók nagyobb aránya választotta a ‘nem' vagy az ‘inkább nem' opciót (összesen vállalati: 34%, összesen ügynökségi: 28%).

 

hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

Munkaviszony megszűnése: mikor és milyen juttatások járnak?

2021. április 14. 07:50
Az, hogy mikor milyen járandóságok illetik meg a munkavállalót, mindig a megszűnés jogcímétől függ. Eltérő juttatások járnak abban az esetben, ha a munkáltató él felmondással, ha jogutód nélkül szűnik meg, ha lejár a munkaszerződésben kikötött határozott időtartam, de az atipikus munkaviszonyok megszűnése esetén is. Az időarányosan ki nem adott szabadság pénzbeli megváltására – a jogfolytonosságra figyelemmel a munkajogi jogutódlást kivéve – minden alábbi esetben jogosult a munkavállaló.

Mit kaphatnak azok a munkavállalók, akik a szigorítások miatt kénytelenek otthon maradni?

2021. március 12. 07:37
A kormány a koronavírus-járvány alatt hozott eddigi legszigorúbb közegészségügyi célú intézkedése a március 8-ától 22-éig elrendelt általános üzletzárás, továbbá az óvodák és általános iskolák április 7-éig tartó bezárása. Ez az ún. szigorított védekezési intézkedés a juttatások szempontjából két munkavállalói csoportot is érint: azokat, akiknek a munkavégzési helye hétfőtől két hétre bezár, illetve azokat, akiknek március 8-ától egy hónapig azért kell otthon maradni, mert az óvodás, kisiskolás gyermek felügyelete miatt ez szükséges. A Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédei összefoglalták a legfőbb tudnivalókat.