Mi terem a sivatag közepén?
2023. február 27. 09:29
Az Egyesült Arab Emírségek fejleszti búzatermelését. Az öntözéshez napi 18.000 köbméter vizet kell felhasználni.
Az Egyesült Arab Emírségek 2022-ben 1,7 millió tonna búzát volt kénytelen importálni, és a teljes élelmiszer szükségletének mintegy 90 százalékát külföldről elégíti ki - írja a reuters.com

Kísérleteket végeznek a sivatag közepén
Erre az olajexport bőséges fedezetet nyújt, a sivatagi ország mégis komoly erőfeszítéseket tesz az importfüggőség csökkentése érdekében, amelynek fontosságára az orosz-ukrán háború is felhívta a figyelmét.
A sivatag közepén, Sharjah-i homokpad körzetében található Mleiha farmon néhány éve, egy több mint 400 hektáros területen búzatermesztési kísérletek folynak sótalanított öntözővíz felhasználásával.
A farm peszticidek és génmódosított növények nélkül működik
Becslések szerint az öntözéshez napi 18.000 m3 vizet kell felhasználni, amelynek költsége jelenleg elég magas, de később, a tábla kiterjesztésének arányában elfogadhatóvá válhat. A területről egyelőre 1.600 tonna termést várnak évente, ami tulajdonképpen csepp a tengerben, azaz a teljes szükségletnek csak egy töredékét fedezi, egy-két évvel ezelőtt azonban ezt sem lehetett volna elképzelni, a kezdeti sikerek alapján pedig a mennyiség jelentős növelésére nyílhat lehetőség.
Ebben az évben az Emirátusokban rendezik a COP 28 klímakonferenciát, amelynek keretében be akarják mutatni a peszticidek és génmódosított növények nélkül működő Mleiha farmot.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Zöld lámpa a génszerkesztett növényeknek Európában?
2023. június 27. 17:12
Az Európai Bizottság az új géntechnológiákra vonatkozó lazább szabályozást készít elő.
Az Európai Unió jelenleg szigorúan szabályozza a génmódosított növények termesztését és az új GMO-k engedélyeztetését. Egy GMO-növényt csak komoly procedúra után lehet termeszteni az EU területén. Az eljárás során az uniós hatóságok megvizsgálják a környezetre és az egészségre gyakorolt lehetséges hatásokat. Ha mindent rendben találnak, akkor az adott növényfajta megkapja az engedélyt a forgalmazásra és a termesztésre is az EU egész terültére. Az uniós engedélyt ugyanakkor felülírhatják a tagállami szabályok, ennek köszönhetően Magyarország az alaptörvényben tilthatja a génmódosított növények termesztését.
Erdészeti és vadgazdálkodási kérdésekről tárgyalt a magyar és a szlovén agrárminiszter
2023. február 06. 13:43
Magyarország és Szlovénia kölcsönösen előnyös együttműködésre törekszik az erdőgazdálkodás, a vadgazdálkodás területén, továbbá a két ország egyaránt fontosnak tartja az állategészségügyi megelőző lépések összehangolását - jelentette ki Nagy István agrárminiszter szombaton, febr.4.-én a Vas megyei Felsőszölnökön, ahol megbeszélést folytatott Irena Sinko szlovén mezőgazdasági, erdészeti és élelmezési miniszterrel.
A két tárcavezető a Rábavidéken (Felsőszölnök) járva találkozott a magyarországi szlovén kisebbség helyi vezetőivel és közösen megtekintettek egy a Rábavidéken működő mintagazdaságot is.