Mi terem a sivatag közepén?

2023. február 27. 09:29
Az Egyesült Arab Emírségek fejleszti búzatermelését. Az öntözéshez napi 18.000 köbméter vizet kell felhasználni.
 
Az Egyesült Arab Emírségek 2022-ben 1,7 millió tonna búzát volt kénytelen importálni, és a teljes élelmiszer szükségletének mintegy 90 százalékát külföldről elégíti ki - írja a reuters.com
Mi terem a sivatag közepén?
Kísérleteket végeznek a sivatag közepén
Erre az olajexport bőséges fedezetet nyújt, a sivatagi ország mégis komoly erőfeszítéseket tesz az importfüggőség csökkentése érdekében, amelynek fontosságára az orosz-ukrán háború is felhívta a figyelmét.
 
A sivatag közepén, Sharjah-i homokpad körzetében található Mleiha farmon néhány éve, egy több mint 400 hektáros területen búzatermesztési kísérletek folynak sótalanított öntözővíz felhasználásával.
 
 
A farm peszticidek és génmódosított növények nélkül működik
Becslések szerint az öntözéshez napi 18.000 m3 vizet kell felhasználni, amelynek költsége jelenleg elég magas, de később, a tábla kiterjesztésének arányában elfogadhatóvá válhat. A területről egyelőre 1.600 tonna termést várnak évente, ami tulajdonképpen csepp a tengerben, azaz a teljes szükségletnek csak egy töredékét fedezi, egy-két évvel ezelőtt azonban ezt sem lehetett volna elképzelni, a kezdeti sikerek alapján pedig a mennyiség jelentős növelésére nyílhat lehetőség.
 
Ebben az évben az Emirátusokban rendezik a COP 28 klímakonferenciát, amelynek keretében be akarják mutatni a peszticidek és génmódosított növények nélkül működő Mleiha farmot.
 
forrás: agroinform.hu
 

Kapcsolódó cikkek

Élőhely-helyreállítás bölcs vízgazdálkodással

2024. március 25. 14:05
Ilyen az egyre súlyosbodó problémák hatékony kezelése.

ERDÉSZETI KUTATÁSOK TÖRTÉNETE, HELYZETE ÉS PERSPEKTÍVÁI A MAGYAR TUDOMÁNY ÜNNEPÉN

2022. november 22. 14:56
Az MTA Erdészeti Tudományos Bizottságának eseményén az elmúlt időszak legfontosabb kutatási témáit és eredményeit mutatták be Az erdészeti tudományok története Magyarországon címmel megjelent kötet mellett, melyben a szerzők összegyűjtötték 1897-től, az önálló Erdészeti Kísérleti Állomás megalapításától kezdve a legfontosabb kutatási témákat és eredményeket.
 
Folyamatosan ügyelnünk kell meglévő erdeink egészségi állapotának és alkalmazkodóképességének javítására, és megfelelő kutatási eredményeken kell alapulnia az erdőterület növelését célzó programoknak – emelte ki Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár az eseményen tartott zárszavában. Hangsúlyozta továbbá, hogy a magyar kormány elkötelezett abban, hogy az erdőkre, mint a fenntartható gazdálkodás színterére tekintsen. A kutatási eredmények széles körű megismertetése jelentősen segíti annak az erdőgazdálkodási modellnek a megvalósítását, melynek során nem sérülnek sem az ökológiai, sem a társadalmi, sem a gazdasági fenntarthatósági szempontok.