Miért nem termelünk bioenergiát?
– A mezőgazdaság és élelmiszerellátás nem elválasztható az éghajlatváltozás és az energiaszektor kihívásaitól – hangsúlyozta Vladimir Rahmanyin, a FAO főigazgató-helyettese és regionális képviselője a Bioenergia Hét megnyitóján. Hozzátette: a bioenergia, ha megfelelően állítják elő, akár a vidékfejlesztés eszköze is lehet, jövedelemforrást biztosítva az ott élőknek. Ez – fejtette ki - egyúttal azt is jelenti, hogy az integrált megoldást kell követni, ami az élelmiszert és az üzemanyagot egyszerre biztosítja.
Hazai lehetőségek
A nemzetközi iparági szakértők, döntéshozók, a civil és üzleti szféra képviselőinek éves szakmai találkozójának megnyitóján Feldman Zsolt, az FM agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára kiemelte: Magyarországon a téma napjainkban különösen aktuális, hiszen jelentős mennyiségű biomassza termelődik évente, melynek számottevő részét nem megfelelően hasznosítják, vagy egyáltalán nem használják fel. Ezért fontos feladat, hogy az élelmiszertermelés mellett a többi ágazattal is együttműködési partnerség jöjjön létre a biomassza alapú gazdaság megteremtésében, elsősorban az ipar és az energiaszektor területén.
Magyarországnak még van hova fejlődnie a biomassza hasznosításban, ugyanakkor vannak pozitív példák – fotó: Shutterstock
A négy nap során a résztvevők áttekintik a szilárd, cseppfolyós és gáznemű bioüzemanyagok előállításában és használatában szerzett eddigi tapasztalatokat, egyúttal teret adnak az új lehetőségeknek és együttműködéseknek is a közelmúlt technológiai újításai, a piaci körülmények és a bioenergia nyersanyagok elérhetőségében bekövetkezett változások tükrében.
A bioenergia egy a biomasszából (szerves anyagok, mezőgazdasági és lakossági hulladék) kinyerhető megújuló energiaforrás, ami fűtésre, elektromos áram előállítására és üzemanyagként is használható. Európában jelenleg is sok ország használja modern és fenntartható módon a biomassza-alapú energiát energiamixének szélesítésére és egyúttal üvegházhatású gázkibocsátásának csökkentésére. Közép-Európában jelentős, de kiaknázatlan lehetőség ez még.
Jó magyar példák
A szerdai második napon mutatják be a FAO és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) új módszerét, amely döntéshozóknak kínál segítséget klímabarát technológiák piaci bevezetéséhez, legyen szó napelemes szivattyúrendszerről, mezőgazdasági források megőrzéséről vagy a bioenergiáról. Az új eljárást, amely az EBRD Éghaljlatváltozási Pénzügyi és Technológiatranszfer Központjának (FINTECC) programja, tavaly már sikeresen alkalmazták Marokkóban.
A konferencián mintegy 70 fő vesz részt, a vendégek nagy része a közép-ázsiai régióból érkezett, az előadásokon olasz, brazil, német és magyar szakértők adják át tapasztalataikat. A meghívottaknak alkalma nyílik, hogy helyszíni üzemlátogatáson keresztül bepillantást nyerhessenek egy-egy magyarországi jó példa megvalósulásába is.
Forrás: agroinform.com