Mik a párhuzamos növénytermesztés feltételei a biogazdálkodásban?
2023. április 03. 12:01
Párhuzamos gazdálkodásról beszélünk, ha egy gazdaságon belül ökológiai és konvencionális egységet is működtet a termelő.
Mikor lehetséges a párhuzamos növénytermesztés?
Párhuzamos növénytermesztés könnyen megkülönböztethető fajták termesztése esetén lehetséges, de a két üzemegység elválasztását fizikai szinten és a nyilvántartások szintjén is meg kell valósítani, tehát a termelést, betakarítást, raktározást külön kell kezelni, el kell kerülni a szennyeződés lehetőségét. Dokumentációt a párhuzamos területekre egyaránt vezetni kell. A teljes üzemen belüli anyagbeszerzésnek és -felhasználásnak mindkét egység esetében áttekinthetőnek kell lennie.
Például ha a termelő bevon ökológiai ellenőrzés alá egy lucernatáblát, és van a földhasználatában konvencionális lucerna is, azt szintén be kell vonnia. Ellenben behozhatja ökoba a Florina almását, ha konvencionálisban Granny Smith van, mert szemmel láthatólag, laikus számára is elkülöníthető a két fajta. Tárolásnál az elkülönítésre ügyelni kell!
És mi a helyzet az állattartással?
Állattartás esetén a párhuzamos állattartás kizárólag különböző állatfajok esetén lehetséges. Amennyiben a gazdaságban nem ökológiai állatokat is tartanak, a konvencionális állatokat és azok takarmányait megfelelően elkülönítve kell tartani.
Például a magyar szürke szarvasmarháit be kell jelentenie az állattartónak, ha a magyar tarkák már bioellenőrzés alatt állnak, bármennyire meg lehet őket egymástól különböztetni, hiszen a jogszabály állatok esetén fajra vonatkozik. De tényleg csak ennyi lehetőség lenne?
Mi van, ha egy új telepítésű vagy újonnan vásárolt, azonos gyümölcsöst még nem szeretnék ellenőrzés alá vonni? Vagy mi a helyzet a vetőmagtermesztéssel?
És a kísérletek? Akkor semmit nem értékesíthetek bioként az egész gazdaságban? Szerencsére nem ennyire drámai a helyzet, ugyanis akadnak egyéb kivételek.
A rendelet lehetőséget ad arra, hogy a termelő működtessen ökológiai és nem ökológiai termelőegységeket ugyanazon a területen, tehát elfogadott a párhuzamosság fennállása. Ezek a következők:
Ültetvények esetében, ahol nehezen megkülönböztethező a fajta, azzal a feltétellel, hogy
• Átállási tervet kell készíteni, és 2 éven belül meg kell kezdeni a konvencionális egység utolsó részének átállítását is;
• Az átállási tervet a Pest Megyei Kormányhivatal mint illetékes hatóság hagyja jóvá;
• Amennyiben a konvencionális egységben lévő ültetvény már termő, az ökoegységben lévő gyümölcsös csak státuszmegosztást követően kaphatja meg a magasabb státuszt.
Mezőgazdasági kutatásra vagy hivatalos iskolai oktatásra szánt területek esetében
• Az illetékes hatóság egyetértésével.
Vetőmagok, vegetatív szaporítóanyagok és palánták előállítása esetén.
Minden egyéb esetben a párhuzamosságot a tanúsító szervezet köteles jelenteni a kormányhivatalnak. A kormányhivatali jelentés nem jár kizárással, de a párhuzamosság fennállásáig nem értékesíthető az ökoegységbe tartozó, már ökostátuszt elért termék öko státusszal.
A megengedett kivételek esetében is be kell tartani bizonyos szabályokat:
• Termékek megfelelő elkülönítése, annak dokumentációja;
• Betakarítás előtt 48 órával a tanúsító szervezet értesítése;
• A konvencionális termék betakarításával kezdenek, elszállítást követően kezdik meg a magasabb státuszú termék betakarítását;
• Átállási terv évente történő megerősítése.
Tájékoztató anyagok a tanúsító szervezetek honlapján találhatók, további kérdés esetén forduljanak saját tanúsító szervezetükhöz!
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Gigantikus fejlesztések és állami támogatás az üzbég baromfiiparban
2024. július 24. 12:58
Gigantikus fejlesztések az üzbég baromfiiparban, állami támogatással. Shavkat Mirziyoyev üzbég elnök aláírta azt a rendeletet, amelynek értelmében a kormány 100 millió USA dollárral támogatná egy baromfiklaszter létrehozását az országban.
Kína klónozott tehenekkel akarja növelni tejtermelését
2023. április 12. 10:16
A klónozott tehenek éves tejhozama elérte a 18.000 litert.
Az edition.cnn.com hírportál egy különleges kínai tudományos kezdeményezést ismertet. Eszerint Kína nagy teljesítményű tehenek klónozásával képzeli el az ország tejtermelésének felgyorsított ütemű fejlesztését, amelyre a lakosság ellátása érdekében égető szüksége van.