Mindenki a mezőgazdaságot hibáztatja a környezetszennyezésért, mindeközben az adattároló központok nagy mennyiségben fogyasztják az energiát

2024. május 21. 14:25
Lezárult az a kényelmes másfél évtized, amikor stagnált az amerikai villamosenergia-kereslet, s elég volt szénerőműveket leállítani, hogy csökkenjen az energiaszektor szén-dioxid-kibocsátása. A gombamód szaporodó adatközpontok igényét nem fedezik a megújulók és az atomerőművek.
Mindenki a mezőgazdaságot hibáztatja a környezetszennyezésért, mindeközben az adattároló központok nagy mennyiségben fogyasztják az energiát
Két közös vonásuk van a gyorsan fejlődő amerikai Georgiában megtelepülő vállalkozásoknak:
  • az egyik, hogy az ipartelepítést a felhőalapú számítástechnika és a mesterséges intelligencia fűti,
  • a másik, hogy minden cég extra mennyiségű villamos energiát igényel.
Klímavédők kongatják a vészharangot
Élesen ütköznek Georgia államban a gazdaságfejlesztés és a klímavédelem érdekei. Attól lehet tartani, hogy az új ipari projektek áramellátása az eddiginél is több fosszilis tüzelőanyag elégetését igényli. Miközben a kormányzat a gazdaság zöldülése mellett is letette a voksát.
 
Az állam fő közműszolgáltatója, a Georgia Power tizenhatszorosára növelte energiakeresleti prognózisát, amelyet földgázüzemű erőművek segítségével terveznek kielégíteni. Óriási vitákat váltott ki, hogy a Power terve évtizedekig magasabb szén-dioxid-kibocsátást eredményezne.
 
Egyes vállalatok most arra törekszenek, hogy egyedi megújulóenergia-megállapodásokat kössenek fejlesztésük támogatására. De a legnagyobb energiafaló létesítmények az adatközpontok, s úgy tűnik, rövid távon nem lesz annyi zöldenergia, amennyi ellátná a szervereket árammal. Olyan nagy iparági szereplőkről van szó, mint például az
  • Alphabet (Google), amely két évtizede működtet adatközpontokat Georgiában, fokozatosan bővítve lábnyomát.
  • Míg a Microsoft 2021-ben hozott létre egy új amerikai adatközpont-régiót Atlanta mellett.
  • Az Amazon Web Services pedig nemrégiben földet vásárolt, hogy szerverfarmokat telepítsen.
What's happening near AWS Data Centers in eastern Oregon
Más államokban is hasonló a helyzet
Az Egyesült Államok energiafelhasználása várhatóan 4,7 százalékkal bővül a következő öt évben, míg korábban csupán 2,6 százalékos növekedést becsültek– figyelmeztet a Grid Strategies tanácsadó cég. Hozzátéve: lezárult az a kényelmes másfél évtized, amikor stagnált az amerikai a villamosenergia-kereslet, s csupán a szénerőművek leállításával csökkenteni lehetett az energiaszektor kibocsátását.
 
Mindenki a mesterséges intelligenciára fogad, de ki fizeti a számlát?
Egy generáció óta nem láttunk ilyet, Amerikát sokkolja a villamosenergia-rendszer túlterheltsége – mondta Arne Olson, az Energy and Environmental Economics tanácsadó cég vezető partnere.
Indul a Mesterséges Intelligencia Üzleti Iskola | Felvidék.ma
  • A Wall Street hatalmas fogadásokat tesz a mesterséges intelligenciára, ami a gazdasági növekedés motorja lehet a jövőben.
  • A washingtoni adminisztráció dollármilliárdokkal ösztönzi a hazai csipfejlesztéseket.
  • A vállalati Amerika meg éppen a fosszilis tüzelőanyagokról próbál leválni.

A három törekvés egyszerre nem valósulhat meg.

Lassítani kell a tempót, vagy fel kell adni a zöldcélokat
Nem véletlen, amit Pat Wilson, a georgiai gazdaságfejlesztési tárca miniszteri biztosa mond, hogy ha valaki ipartelepítési céllal jelentkezik náluk, a beszélgetés legfőbb témája az üzem energiaellátása. Minden más szempont másodlagos.
430 ezer négyzetméteren épül akkumulátorgyár Komáromban | Magyar Építők
Georgiában a megújulók még a Vogtle atomerőmű új blokkjaival együtt sem tudják biztosítani a gyorsan növekvő gazdaság energiaigényét. Sőt, az európainál olcsóbb amerikai energiaárak még német vállalatokat is átcsábítanak a tengerentúlra.
 
forrás: Agrotrend.hu/ Vg.hu

Kapcsolódó cikkek

A magyarok többet fizetnek ugyanazért, mint a szlovének vagy a németek?

2023. február 27. 09:50
Valamint a rekord magas infláció miértjei György László kormánybiztos szerint.
 
A Makronóm Intézet felmérése
Az index.hu közölt interjút György László kormánybiztossal, aki a közmédiának nyilatkozott a hazai gazdasági helyzetről, a rekord magas infláció miértjeiről és a 2023-as évre szóló kilátásokról. A kormánybiztos a gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködés és a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjának felelőse.

Szemünk világa - természetesen

2022. november 18. 14:45
A szem nagyon értékes érzékszervünk, talán nem kell különösebben bizonygatni, hogy miért. A látás segítségével fogadjuk be a körülöttünk lévő világ legnagyobb részét. A látás romlása, illetve a szembetegségek ezen fontos érzékszervünk hatékony működését csökkentik.