Mit kell tudni a próbanapról?

2020. június 04. 07:58
Mi a helyzet a próbanappal, alakíthat-e ki ilyen gyakorlatot a munkáltató. Ha igen,milyen feltételekkel, ha nem, miért nem.
Mit kell tudni a próbanapról?

Első körben célszerű kicsit pontosítani, hogy ugyan azt értsük a próbanap fogalmán. A köznyelvben a próbanap alatt egy olyan - sokszor nem is feltétlen egy napos - időszakot értenek , amikor a jelölt a munkáltatónál munkát végez annak érdekében, hogy kiderüljön, akarja-e alkalmazni és ezért rendszerint nem szeretne bért fizetni, azaz a munkavégzés ingyenesen történik - persze bejelentés és írásbeli szerződéskötés nélkül.

Ilyen próbanapra nincs mód: mivel ténylegesen munkát végez a jelölt, őt ezért munkabér illeti meg, s ugyanezen okból őt be is kell jelenteni, mint munkavállalót. Annak eldöntésére, hogy kíván-e a jelölttel együtt dolgozni a munkáltató a jogalkotó a próbaidő lehetőségét adja, amit jogszerűen ki lehet kötni a munkaszerződésben. Próbaidő kikötése esetén bármikor szabadon, indokolás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt mind a munkavállaló, mint a munkáltató - akár egy nap után is.

A teljes válasz tehát: próbanapot (ami a próbaidő része) csak úgy lehet kikötni, ha a felek munkaszerződést kötnek egymással és abban próbaidőt rögzítenek, a munkáltató pedig eleget tesz a bejelentési és a bérfizetési kötelezettségnek is. Akkor is, ha csak egy napra szól.

 

hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

A Hankook szerint a szakszervezet csak a hangulatot kelti

2019. március 11. 08:33
A vállalat vitába szállt a VDSZ állításaival, egyúttal bejelentette: a vezetőség nyugodtan néz az elkövetkező hetek elé, a sztrájk szerintük nem okoz fennakadást.

Táppénzről visszatérőnek felmondanának. Mennyi lesz a végkielégítés?

2019. szeptember 17. 11:44
„Van egy munkavállalónk, aki 2016.01.01-jétől dolgozik cégünknél. Ez a munkavállaló 2018.09.15-étől táppénzen van folyamatosan, és ennek 1 éves időtartam letelte után szeretne visszajönni cégünkhöz dolgozni. Átszervezések, valamint egészségi állapota miatt nem tudunk neki munkát biztosítani. Ezért felmondanánk neki. Kérdésem, hogy ha az üzemorvos nem engedi dolgozni, felmondás esetén jár-e neki végkielégítés? A táppénzes időszak miatt mennyi végkielégítés jár neki, és a kiszámítás módja is érdekelne.” Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.