Mit kell tudni a próbanapról?

2020. június 04. 07:58
Mi a helyzet a próbanappal, alakíthat-e ki ilyen gyakorlatot a munkáltató. Ha igen,milyen feltételekkel, ha nem, miért nem.
Mit kell tudni a próbanapról?

Első körben célszerű kicsit pontosítani, hogy ugyan azt értsük a próbanap fogalmán. A köznyelvben a próbanap alatt egy olyan - sokszor nem is feltétlen egy napos - időszakot értenek , amikor a jelölt a munkáltatónál munkát végez annak érdekében, hogy kiderüljön, akarja-e alkalmazni és ezért rendszerint nem szeretne bért fizetni, azaz a munkavégzés ingyenesen történik - persze bejelentés és írásbeli szerződéskötés nélkül.

Ilyen próbanapra nincs mód: mivel ténylegesen munkát végez a jelölt, őt ezért munkabér illeti meg, s ugyanezen okból őt be is kell jelenteni, mint munkavállalót. Annak eldöntésére, hogy kíván-e a jelölttel együtt dolgozni a munkáltató a jogalkotó a próbaidő lehetőségét adja, amit jogszerűen ki lehet kötni a munkaszerződésben. Próbaidő kikötése esetén bármikor szabadon, indokolás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt mind a munkavállaló, mint a munkáltató - akár egy nap után is.

A teljes válasz tehát: próbanapot (ami a próbaidő része) csak úgy lehet kikötni, ha a felek munkaszerződést kötnek egymással és abban próbaidőt rögzítenek, a munkáltató pedig eleget tesz a bejelentési és a bérfizetési kötelezettségnek is. Akkor is, ha csak egy napra szól.

 

hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

Kötelező-e a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat alkalmi munkavállalónál?

2022. május 26. 08:20
Kötelező-e az alkalmi munkavállalók előzetes (munkába lépést megelőző) foglalkozás-egészségügyi vizsgálata? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.

Munkavállaló díjazása munkavégzés hiányában

2019. szeptember 04. 08:04
Munka Törvénykönyve