Most kéne nagyon a víz a kukoricának, amikor épp nincs
2024. június 18. 20:32
A kukorica éppen ebben az időszakban igényli a legtöbb vizet, miközben beköszöntött az idei nyár első hőhulláma.
A kukorica a vetése óta még nem tapasztalt aszályt. Most azonban sok vízre lesz szüksége – az állományok kritikus szakaszba lépnek.

A vízhiány előfordulása a virágzás előtti időszakban a növények és a csövek növekedésének lelassulását okozza. Ha azonban a vízhiány már a virágzás alatt jelentkezik, egyenetlen beporzás következik be. Közvetlenül a virágzás után pedig az asszimilátumok korlátozott módon kerülnek át a csőbe, ha nincs elegendő csapadék.

A vízhiány aktuális mértéke a talaj 0-50 centiméteres rétegében – forrás: HungaroMet
Ezért a kukoricanövények magasabb vízigénye nemcsak a virágzási időszakhoz kapcsolódik, hanem általában az egész virágzás körüli időszakhoz. Természetesen korábbi aszály esetén is veszteségekkel kell számolni, azonban közvetlenül a virágzás előtt, alatt és után a legérzékenyebbek ezek a veszteségek.
Becslések szerint egyetlen kukoricanövénynek legalább 30-50 liter vízre van szüksége a vegetáció során. Elméletileg nem sok, igaz? 80 ezer növény/ha tőszámmal kalkulálva négyzetméterenként 8 növény áll. Ez azt jelenti, hogy minden négyzetméteren 240 és 400 liter közötti vízmennyiségnek kellene rendelkezésre állnia (lehetőleg közelebb a felső értékekhez). Ez a példa azt is mutatja, mennyire fontos a kukorica vetési sűrűsége. Például 70 ezer/ha ültetési arány mellett négyzetméterenként 210-350 l/négyzetméter között ingadozik a vízigény, míg 90 ezernél 270-450 liter vízre van szükségük a növényeknek.
A kukorica vízfelvételének 60 százaléka a virágzás előtti időszakban realizálódik. Ebben a szakaszban az egy méter magas kukorica vízigénye 160-240 liter négyzetméterenként (80 ezer növény/ha ültetési arány mellett). Ez a vízmennyiség összesen körülbelül 6 hetes időszakra értendő.

Délkeleten már alakul az aszály újra... – forrás: HungaroMet
Arról az időszakról beszélünk, amikor a kukorica már 10 levelet fejlesztett, azaz a virágzás megkezdése előtt, alatta és körülbelül 20 nappal a virágzás befejezése után, ha be akarjuk határolni. Ez egy kritikus időszak, tehát az előttünk álló hetek döntő jelentőségűek a termésmennyiség szempontjából. Ha most nincs víz, termés sem lesz. Magas léghőmérséklet és vele együtt jelentkező vízhiány esetén legrosszabb a helyzet, ekkor szélsőséges helyzetben leáll a csőképződés.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Óriási siker: magyar borászhölgy lett „Az Év Nemzetközi Női Borásza" Németországban!
2023. november 02. 14:22
Magyar borász vagy borásznő ilyen figyelemreméltó külföldi elismerésben még nem részesült.
Németország legnagyobb internetes borászportálja, a selection-online.de Kövesdi Zsófiát, a Jammertal Borbirtok vezető borászát az „Év Nemzetközi Női Borásza 2023" címmel tüntette ki.
December 5.: a Talaj Világnapja
2022. december 06. 16:25
Életünk egyik alapja, táplálékaink forrása. Egy maréknyi mennyiségében több milliárdnyi mikroorganizmus lakik. Ezért is szenteljük ünneplésének e jeles napot: december 5. a Talaj világnapja.
Magyarországon a vízerózió 3 millió hektár, a szélerózió 1,8 millió hektár termőföldet érint. Miattuk évente mintegy 50 millió m3 talajt veszítünk el. Nem csoda hát, hogy felértékelődnek azok a művelési módszerek, amelyek a talajt és annak védelmét, megújulásának természetes módjait állítják a középpontba.