Munkajogi tanácsok év végére

2021. november 25. 09:24
Az alábbiakban összeszedtük azon legfontosabb, munkajogi teendőket, amelyeket az év végén, vagy a következő év elején meg kell tenni. Lássuk egymás után a listánkat:
 
Munkajogi tanácsok év végére

Feltétlenül szabályozzuk az otthoni munkavégzést

Az otthoni munkavégzés szabályozását az elkövetkezendő években nehezen fogják a munkáltatók kikerülni. Fontos tudni, hogy az otthoni munkavégzés és a távmunkavégzés között lényegében elszámolásbeli különbségek vannak csupán. A munkáltató és a munkavállaló ugyanis a munkavégzés helyeként a munkavállaló lakóhelyét is megjelölhetik. Ebben az esetben nem távmunkavégzésről beszélünk, illetve a kedvező költségelszámolási szabályok sem érvényesülnek. A munkáltató és a munkavállaló azonban a munkaszerződésben a munkavállaló távmunkavégzés keretében történő foglalkoztatásában is megállapodhatnak, amely alapján a munkavállaló a rendszeres munkavégzés helyétől elkülönült helyen is végez munkát. A veszélyhelyzet folyamán távmunkavégzés keretében a munkavállaló a munkáltató telephelyén a tárgyévben legfeljebb a munkanapok egyharmada esetén végezhet munkát, ám e szabálytól a felek eltérhetnek. Távmunkavégzés esetében igazolás nélkül, költségként elszámolható tételnek minősül az Mt. távmunkavégzésre vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően a munkaszerződésében foglaltak szerint távmunkavégzés keretében munkát végző munkavállalónak a távmunkavégzéssel összefüggésben költségtérítés címén fizetett összegből a felek által előzetesen meghatározott összeg, ha az nem haladja meg havonta (a 2021. év esetében a 2021. február 1-jétől, az ezt követő évek esetében az adóév első napján érvényes) a minimálbér 10 százalékát. (Amennyiben a távmunkavégzés nem a teljes naptári hónapot érinti ezt a 10 %-ot arányosan lehet csak figyelembe venni.). Távmunkavégzés esetén tehát ügyeljünk a megfelelő szövegezésű munkaszerződésre, az Mt.46.§-a szerinti munkáltatói tájékoztatásra, illetve az adatkezelési tájékoztatás nyújtására is.

 

Az éves szabadságot ebben az évben adjuk ki vagy kössünk rá megállapodást

A szabadság vonatkozásában két megállapodásról beszél a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I.tv. (Mt.). Az Mt.122.§ (3) bekezdése alapján a szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E tekintetben – a szabadságként kiadott napon túl – a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe. Nem fogalmaz meg ugyanakkor követelményeket az eltérő megállapodás vonatkozásában, így az akár munkaszerződésbe is foglalható vagy egy általános megállapodás részévé tehető. Jövőre (2022-ben) a felek azonban a 2021. évre vonatkozóan már csupán azt rögzíthetik írásban, hogy 2021. évben szóban megállapodtak, melyet 2022-ben írásba foglaltak. Ez nem feltétlenül fogja ugyanakkor a foglalkoztatásfelügyeletet kielégíteni.

 

Az életkori pótszabadság kiadásával ugyanakkor az előbbitől eltérő a helyzet. Az életkori pótszabadság legfeljebb 10 munkanap szabadsága vonatkozásában ugyanis a feleknek naptári évenként van lehetősége megállapodni ezen szabadságnapok következő év végéig (2022.12.31.) történő kiadásában. Használjuk ki tehát ezt a lehetőséget is, és állapodjunk meg a munkavállalókkal.

 

Jövő évtől ismételten lehetőség nyílik a szabadság eltérő módú kiadására és nyilvántartására

A szabadságot fő szabály szerint a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni azzal, hogy egyenlőtlen munkaidő-beosztásban a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot. Általános munkarendben a szabadság kiadása és nyilvántartása nem jelenthet problémát. A szabadságot ugyanis munkanapban kell nyilvántartani és így is kell kiadni. Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetében ugyanakkor a helyzet ennél összetettebb. Az Mt.124.§-a alapján a munkáltató két választási lehetőség közül választhat. Az egyik lehetőség az, hogy a szabadságot munkanapban tartja nyilván, illetve adja ki. Ezzel szemben arra is lehetősége van, hogy a szabadságot órában tartja nyilván. A szabadságot ilyenkor a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani, azaz olyan óraszámban, ahogyan az adott szabadságnapra be volt osztva a munkavállaló. Kiadni azonban ilyenkor is munkanapban kell a szabadságot, azaz a munkavállaló szabályosan nem lehet fél napot szabadságon. A munkáltató ezen felül a kétféle nyilvántartást a naptári évben nem keverheti. Jogszerűen a választást minden naptári év december 16. napjáig kell megtenni (mivel a jövő ére vonatkozik, és 15 napos az értesítési határidő), legkésőbb azonban az első szabadság kiadásáig.

 

Dr. Kéri Ádám

ügyvéd

 

 

 

 

Kapcsolódó cikkek

Háromszoros fizetés is járhat munkaszüneti napi munkavégzésért

2020. december 07. 09:54
A Kúria a 2020. november 2. napján közzétett ítéletében megerősítette, hogy a hétköznapra eső munkaszüneti napon is munkát végző munkavállaló számára munkabérén felül távolléti díj is fizetendő. Sőt, munkavégzés esetén a munkavállalót bérpótlék is megilleti. A döntés részleteit (Kfv.VII.37.342/2020/7.) az alábbiakban ismertetjük:

Gyors adalék a rabszolgatörvény körül kialakult vitához

2018. december 13. 08:04
A munkaidőkeret radikális megemelésével kapcsolatban kialakult vitához érdekes adalék lehet, hogy melyik környező országban mennyit dolgoznak a munkavállalók. Az alapvető trend egyértelmű: a munkaidő csökkentése.