Munkaügyi akciók 2010 és 2019 között Magyarországon, különös tekintettel a sztrájkokra

2019. július 31. 10:17
Berki Erzsébet

Az alábbi dolgozatban az utolsó 10 év munka­ügyi akcióit próbálom elemezni, külön figyelmet szentelve a sztrájkoknak. Az időtáv megvá­lasztásában két motívum játszott fő szerepet. Az egyik, hogy 2010 végén lényegileg változott meg a sztrájktörvény, amely az akciók összeté­telének, a sztrájkok számának és sajátosságainak alakulására nagy hatással volt. A másik, hogy ekkor került hatalomra a Fidesz-KDNP kor­mány, amely szisztematikusan szegényítette el a munkaügyi kapcsolatokat Magyarországon, aminek részeként a munkaügyi viták tágabb környezete mind a jogban, mind a való életben megváltozott, a potenciális vitázó feleket a nyílt munkaügyi vita vállalása helyett látens megol­dások választására késztetve. Ez azonban egy­általán nem jelenti azt, hogy a vizsgált időszak homogén lenne, mint látni fogjuk, az akciók alkalmazásában ezidő alatt izgalmas változások következtek be.

A dolgozat itt olvasható el.

Kapcsolódó cikkek

Tudhatja-e a munkáltató, hogy védett-e a dolgozó?

2021. április 07. 09:19
2021. április elsején a Nemzeti Adatvédelmi és Információs hatóság állásfoglalást adott ki, amely szerint a munkáltató bizonyos esetekben megtudhatja, védett-e a munkavállaló.

Analitika a HR-ben: Ne a fióknak gyártsál adatokat!

2021. június 24. 11:31
Analitika a HR-ben: Ne a fióknak gyártsál adatokat! Minden emberekkel kapcsolatos döntés stratégiai fontosságú a vállalatok számára. A fejlett people analitikai funkciókkal rendelkező szervezetek 56%-kal magasabb haszonkulccsal és 22%-kal magasabb eszköz-megtérüléssel múlják felül a kezdőket. Hogyan tudod HR vezetőként a felsővezetőket a HR analitika irányába elkötelezni? Milyen üzleti problémák megoldásában segít a HR analitika? Hol vannak a HR szakemberek gyenge pontjai az analitikában? Vajon a HR funkcióban lesz-e a HR analitika jövője?