Munkaügyi akciók 2010 és 2019 között Magyarországon, különös tekintettel a sztrájkokra

2019. július 31. 10:17
Berki Erzsébet

Az alábbi dolgozatban az utolsó 10 év munka­ügyi akcióit próbálom elemezni, külön figyelmet szentelve a sztrájkoknak. Az időtáv megvá­lasztásában két motívum játszott fő szerepet. Az egyik, hogy 2010 végén lényegileg változott meg a sztrájktörvény, amely az akciók összeté­telének, a sztrájkok számának és sajátosságainak alakulására nagy hatással volt. A másik, hogy ekkor került hatalomra a Fidesz-KDNP kor­mány, amely szisztematikusan szegényítette el a munkaügyi kapcsolatokat Magyarországon, aminek részeként a munkaügyi viták tágabb környezete mind a jogban, mind a való életben megváltozott, a potenciális vitázó feleket a nyílt munkaügyi vita vállalása helyett látens megol­dások választására késztetve. Ez azonban egy­általán nem jelenti azt, hogy a vizsgált időszak homogén lenne, mint látni fogjuk, az akciók alkalmazásában ezidő alatt izgalmas változások következtek be.

A dolgozat itt olvasható el.

Kapcsolódó cikkek

Így sértheti a HR a versenyjogot

2021. január 20. 09:27
A járvány teremtette munkaerő-piaci helyzet kockázatos lehet versenyjogi szempontból, amire sokan nem is gondolnak - hívja fel a figyelmet dr. Adamov Dávid, a Baker McKenzie versenyjogi- és compliance szakértője. A GVH éppen kartellezés miatt bírságolta meg nemrég 1 milliárd forintra a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének 23 tagvállalatát.

Így próbálják kijátszani a munkaadók a 25 éven aluliak adómentes fizetését

2022. február 21. 09:00
Több helyen is döntés elé állítják a 25 év alatti dolgozókat: vagy lemondanak az adómentességről, vagy nem dolgozhatnak tovább az adott munkahelyen.