Ne féljünk a magyar zöldségektől, de tartsunk az EU-n kívüliektől

2018. május 11. 08:22
Biztonságosak a magyar zöldségek és gyümölcsök. Az unión kívüli országokból érkező termékekkel azonban nem árt óvatosnak lenni, a bizonytalan eredet miatt sokszor azt sem lehet tudni, hogy milyen vegyszerrel kezelték azokat.

Biztonsággal fogyaszthatók a hazai termelésből származó zöldségek és gyümölcsök, a vásárlóknak nem kell növényvédőszer-maradványoktól tartaniuk– derül ki a laboratorium.hu felméréséből.

Suszter Gabriella, a növényvédő szereket is vizsgáló Wessling Hungary Kft. független laboratórium munkatársa a szakportállal közölte: a korábbi vizsgálatok eredményei mind arra mutattak rá, hogy

a magyar piacon kapható zöldségek és gyümölcsök mintegy fele egyáltalán nem tartalmaz kimutatható szermaradékot, a határérték feletti mennyiség pedig csak a vizsgált termékek közel egy százalékban volt mérhető.

Bár az Európai Unió más országaiból származó termékek általában biztonságosnak tekinthetők, egy most zárult ötéves franciaországi felmérés arra mutatott rá, hogy a gyümölcsöknek 73, a zöldségeknek pedig 41 százaléka tartalmazott valamilyen növényvédő szert.

A zöldségek 3,5 százalékánál mértek határérték feletti értéket a szakemberek.  - fotó: hirado.hu

A szőlőminták 89, a klementin, a mandarin és a cseresznye 88, a grép­frút 86, az eper, a nektarin és az őszibarack 83 százalékánál találtak növényvédő szert. A zöldségek közül a zeller 85, a fűszernövények 75, a cikória 73 és a saláta 66 százalékában volt jelen valamilyen vegyszer, a legkevésbé érintett pedig a cékla, a spárga, és a kukorica volt. Pánikra azonban nincs ok, ugyanis

a gyümölcsminták mindössze 2,7 százalékánál és a zöldségek 3,5 százalékánál mértek határérték feletti értéket a szakemberek, ami nem jelent komoly egészségügyi veszélyt.

A kockázat csupán abban az esetben lenne magas, ha valaki ugyanabból a permetszert tartalmazó gyümölcsből rendszeresen nagy mennyiséget fogyasztana.

Az EU-n kívülről érkező árukkal azonban nem árt vigyázni.

A nem idényszerűen kapható gyümölcsök esetében leginkább az okozhat problémát, hogy sokszor a származási hely is bizonytalan, így pedig azt sem lehet tudni, hogy milyen növényvédő szereket alkalmaztak a termelés során a gazdálkodók.

Déligyümölcsöket ezért csak megbízható helyen érdemes vásárolni, egy aluljáróban kínált áru eredetét például általában nem egyszerű kideríteni. Mivel a növényvédő szerek jelentős része a növények héján, felületén található, egy alapos mosással eltávolítható róla.

A feldolgozatlan, nyers gyümölcsök, zöldségek kezelésére világszerte körülbelül 1200 növényvédő szert alkalmaznak, ezek közül az EU-ban 800 használata engedélyezett.

agrotrend.hu / laboratorium.hu

Kapcsolódó cikkek

FAO ajánlások a fenntartható erdőgazdálkodás fejlesztéséhez

2016. július 29. 08:11
A 2015-ben elfogadott ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok megvalósításában az erdőgazdálkodásnak fontos szerepe van. A többcélú, fenntartható módon végzett erdőgazdálkodás – a faanyag biztosítása mellett – jelentős szerepet játszik a környezeti értékek megóvásában, kulturális örökségünk megőrzésében, a jó minőségű víz biztosításában, az élelmezés-biztonság javításában, a munkahelyteremtésben, a vidéki területek fejlesztésében, a rekreációban és még számos további területen, amelyeket a magyar erdészet hagyományosan, de az utóbbi időszakban kiemelten is magáénak tud.

Megalázó trükkel kerülik ki a cégek a béremelést

2018. január 12. 09:07
Trükköznek a vállalatok, hogy ne kelljen kifizetniük az idén is jelentősen megemelt bérminimumot. Leginkább a kisebb cégeknél kerülnék ki a bérminimummal járó kiadást - idézi az MTI a Magyar Idők cikkét.