Nyugdíj mellett a munkaerőpiacon: pró, kontra
A nyugdíjas korosztály foglalkoztatása egyes országokban, mint az Egyesült Államokban vagy Kanadában, már most mélyebb kultúrával rendelkezik:
Magyarországon minden hatodik állampolgár 65 év feletti, ám a KSH adatai szerint csak 10 százalék körülire tehető azon nyugdíjasok száma, akik munkaszerződésben állnak. Pedig a nyugdíjaskorban lévők nagyobb arányú alkalmazása akár segítséget is nyújthat a hazai munkaerőhiány enyhítésében.
Pénzügyi megfontolásból is megéri a vállalatoknak a nyugdíjas korosztály alkalmazása: a nyugdíj melletti munkavállalás 2019 óta csak a 15 százalékos személyi jövedelemadó megfizetésének kötelezettségével jár, a munkáltató mentesül a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás alól is.
Munkavállalói szempontból szintén kedvező lehet a nyugdíj mellett dolgozni. Egyfelől a havi bevétel kiegészítése, másfelől a mindennapos munkával járó aktivitás számos előnnyel járhat az idősebb korosztály számára.
Az állandó napirend, a változatos légtér, az emberi kapcsolatok fenntartása és a gyorsan változó világgal való folyamatos kapcsolat nagy szerepet játszhat 65 év felett a jó egészség és közérzet megtartásában. Lehetőség nyílik új dolgokat is tanulni, amelyek megkönnyíthetik a hétköznapokat, és hasznosabbnak érezhetik magukat, ha kihívásokkal találkoznak nap mint nap.
Adódik a kérdés: ha a munkavállalóknak és a munkaadóknak is megéri, miért alacsony mégis a nyugdíjasok foglalkoztatási rátája?
Szintén jellemző, hogy bár idősebb korban inkább a kevésbé kötött, részmunkaidős állásokra jelentkezik nagyobb kereslet, ezekből kevesebbet találunk – pedig erre a munkáltatási formára is vonatkoznak az adókedvezmények.
Olyan munkakörökre jelentkezik inkább igény, amelyek kevésbé megterhelők fizikailag (például adminisztrációs, asszisztensi pozíciókra), viszont az időskorban munkára jelentkezők gyakran arra kényszerülnek, hogy a könnyű vagy akár nehéz fizikai munkát kínáló állásajánlatokat is elfogadják.
Előfordulhat, hogy a nyugdíjas korúak számára lassabb a betanulási, beilleszkedési folyamat, ez viszont azzal is összefüggésben áll, hogy az elmúlt évtizedek technológiai forradalma a fiatalabb korosztály malmára hajtotta a vizet: az idősebb korosztály számára vélhetően nehezebb lehet alkalmazkodni a közösségi médiumok térhódításához, vagy akár a közvetlen, személyes kontakt megritkulásához is.
Pénzügyi és humán erőforrás tekintetében is előnyös lehet a munkavállalóknak, ha olyan pozíciókat nyitnak meg, amelyek betölthetők nyugdíjas munkavállalók által is, hiszen a jókora adókedvezmények mellett az idősebb dolgozó kifejezetten megbízható, tapasztalt, hosszú távú munkaerő.
Kulcsfontosságú azonban, hogy a munkavállaló alkalmazása előtt minél mélyebben vizsgáljuk meg, valóban egyeznek-e a cég és a jelentkező elvárásai, hiszen 65 év felett elképzelhető, hogy az illető egészen konkrét elképzelésekkel, elvárásokkal rendelkezik potenciális munkahelyét illetően.
vg.hu