Október 7, a tisztes munka világnapja
Alapvető jogokat, az uniós képviseletet és a kollektív alkut is veszély fenyegeti sok országban, van ahol pedig közvetlen támadásnak vannak kitéve.
A munkaadók is megpróbálják a sztrájkjogot aláásni, holott ez egy több évtizedes harc vívmánya, melynek jogi elismerője az ILO is, az ENSZ Munkaügyi Világszervezete.
A kormányok nem védik meg a dolgozó embereket és ez nem biztosít egy fenntartható jövőképet az elkövetkező generációk számára. Katasztrofális időjárási eseményeket okozott már eddig is a klímaváltozás, sok ember megélhetését, életét tönkretéve, de a politikai vezetők továbbra is csak halogatják, hogy egy globális éghajlati megállapodást kössenek. Amennyiben a kormányok valóban tennének annak érdekében, hogy az iparágak csökkentsék a szén-dioxidszennyezést, a klímaváltozás pozitív hatásain felül számos munkahelyet is teremthetnének.
Az uralkodó globális gazdasági modell világszerte munkahelyek megszűnéséhez vezet. Ez gyengíti a demokráciát, és aláássa igazságosság eszményét is. A világ szakszervezetei a legerősebb erő, amely elérheti azt, hogy megvédjük a demokráciát és az igazságosságot, valamint a fenntartható jövőt.
Október 7-én, a tisztességes munka világnapján, a szakszervezetek világszerte olyan rendezvényeket, gyűléseket, munkahelyi tevékenységeket szerveznek, amelyek igazságosabb szabályozásokat, munkafeltételeket követelnek a munkavállalóknak, ugyanakkor az éghajlatváltozásra is felhívják a figyelmet.
Együtt építhetünk a dolgozók és a közösség erejére, szervezéssel és mozgósítással üzenve a politikusok és üzleti szféra számára is, hogy a hibás gazdasági rendszereket mielőbb át kell alakítani a közös jólétünk és a fenntarthatóság érdekében.
Sharan Burrow
Főtitkár
ITUC - Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség
forrás: MSZOSZ