Őstermelők és a minimálbér: mikor, mivel kell számolni?

2021. február 10. 09:17
Átalányadózók esetében a bevétel 10 százaléka minősül jövedelemnek
Őstermelők és a minimálbér: mikor, mivel kell számolni?

Az őstermelők körében is fejtörést okoz, hogyan kell alkalmazni az év közben, megváltozott minimálbérszabályokat, különös tekintettel a Pénzügyminisztérium által kiadott jogszabály-értelmezésre. Az Adózóna cikke.

Ismeretes, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum 2021. február elsejével emelkedett, a minimálbér bruttó 167 400, a garantált bérminimum pedig 219 000 forintra nőtt. 

A minimálbérhez kapcsolódó jogosultságok felülvizsgálatáról szóló 21/2021. kormányrendelet  1. paragrafusa a minimálbér és a garantált bérminimum alapján megállapított jogosultságok újbóli megállapítását vagy felülvizsgálatát írja elő.

A Pénzügyminisztérium február 5-én tájékoztatót tett közzé honlapján a megemelt összegű minimálbér, garantált bérminimum adójogviszonyokban történő alkalmazásáról. A tájékoztató szerint a kormányrendelet rendelkezését figyelembe véve, ha egy adójogszabály az év első napján hatályos minimálbérre hivatkozó rendelkezést tartalmaz, és a 20/2021. kormányrendeletben megállapított magasabb összegű minimálbér/garantált bérminimum alkalmazása a fizetési kötelezettséget csökkenti (kevésbé terhessé teszi), úgy fizetési kötelezettség megállapításánál (csökkentésénél) a megemelt összegeket már a 2021. január 1-jét követő időszakra alkalmazni lehet.

A tájékoztató szerint magasabb összegű minimálbérrel lehet számolni az őstermelői bevételi értékhatárok esetében is. Az őstermelők esetében ez a következőket jelenti:

Havi minimálbér: 167 400 forint
Éves minimálbér (167 400 X 12): 2 008 800 forint
Adómentes bevételi értékhatár az éves minimálbér fele: 1 004 400 forint

Tételes költségelszámolást, vagy a 10 százalék költséghányadot választók esetében ez azt jelenti, hogy ha a bevétel meghaladja az 1 004 400 forintot, akkor jövedelmet kell számolni a bevétel és a költség alapján. Ha alatta marad, akkor bevallást sem kell beadni.

Átalányadózók esetében a bevétel 10 százaléka minősül jövedelemnek.

Átalányadózáskor a

– bevételi értékhatár (az éves minimálbér tízszerese): 20 088 000

– a mentesített jövedelem az őstermelői tevékenységből származó jövedelemnek az éves minimálbér felét meg nem haladó része, ami 1 004 400 forint.

Családi gazdaságok esetében az átalányadózás akkor alkalmazható, ha a családi őstermelői tevékenység keretében folytatott őstermelői tevékenység bevétele az adóévben nem haladja meg a tagoknak (ideértve a képviselőt is) az adóév utolsó napja szerinti létszáma és az éves minimálbér tízszerese szorzatának összegét, de legfeljebb az éves minimálbér negyvenszeresét, ami 80 352 000 forint.

Forrás: adozona.hu / www.szakszervezetek.hu

Kapcsolódó cikkek

Szabadság kiadása során mire ügyeljünk?

2022. június 07. 09:25
Munkaidőkeretben elszámolt dolgozó 18-án este 22 órakor kezdte a munkát, és 19-én 4 órakor fejezte be. Be volt osztva 19-én estétől is, de szabadságot akar kivenni. Kiadható-e neki 19-ére a szabadság? Olvasónk kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

Itt van minden, miként változtak idén az szja és tb szabályok Közép-Európában

2020. március 13. 08:42
Növekvő adókedvezményekkel, szélesedő adómentességi körrel „kedveskednek” az adózóknak 2020-tól a közép-európai országok egy részében. Lengyelországban, Szlovákiában és Horvátországban is jelentős, ilyen irányú változások tapasztalhatók. Csehországban és Romániában jelentős új szabályokat nem vezetett be a jogalkotó, a módosuló törvények kizárólag a fizetendő kötelezettségek mértékét érintették. Más államokban csak finomhangolás történt az adószabályok vonatkozásában. A Deloitte közép-európai irodáinak közreműködésével összegyűjtötte a személyi jövedelemadó és a társadalombiztosítás területén 2020-tól hatályba lépett főbb módosításokat.