Ösztönözné az osztatlan közös földtulajdon felszámolását az AM

2020. február 26. 08:21
A most meghirdetett földvásárlási program fő célja az osztatlan közös földtulajdonok számának csökkentése - mondta Nagy János, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára kedd reggel az M1 aktuális csatornán.

A helyettes államtitkár közölte: a márciusban induló programban összesen 13 ezer darab, három hektár alatti ingatlan állami tulajdonrészét hirdetik meg eladásra, főként olyanokat, amelyek osztatlan közös tulajdonban vannak. Az ingatlanok átlagos mérete 0,8 hektár. A jövő héten 6540 darab, mintegy 5 ezer hektárnyi ingatlant hirdetnek meg. A helyettes államtitkár elmondta, hogy az osztatlan közös tulajdon megszűntetése régi adósság, ami ma Magyarországon 2,4 millió hektár termőföldet érint. Miközben mintegy 100 ezer regisztrált földműves van az országban, addig az osztatlan közös földtulajdonnal rendelkezők száma 3-3,5 millió. Az ilyen állami földvagyon értékesítésén túl más  intézkedéseken is dolgoznak az Agrárminisztériumban, amelyek segíthetik elsősorban a földet művelőknek, hogy egyszemélyes tulajdonosaivá válhassanak a földeknek - mondta a helyettes államtitkár. Ezek között említette olyan, akár már az idén megszülető jogszabályok megalkotását, amelyek lehetővé teszik az akár az 1800-as évekből származó földhivatali bejegyzések alapján jegyzett, de fel nem lelhető tulajdonosok törlését, illetve egyfajta kötelező megváltás intézményét, amelyben a közös tulajdon felszámolása pénzbeli megváltással történne.
 

kormany.hu

Kapcsolódó cikkek

Óriási pofont kapott a mezőgazdaság egy kutatócsoporttól: döbbenetes kijelentést tettek

2021. január 20. 09:24
Növeli a Föld felmelegedését előidéző károsanyag-kibocsátást a nagy földterületek bevonása a mezőgazdaságba - figyelmeztettek kutatók, akik szerint meg kell találni az egyensúlyt a világ élelmezése és a bolygó megmentése között.

A koronavírus nyertesei: még jól is járhatnak a járvánnyal a nógrádi kistermelők

2020. május 27. 08:10
A koronavírus-járvány nyomában terjedő gazdasági recesszió ugyan várhatóan még egy jó darabig velünk marad, ám a korlátozások hoztak pozitív dolgokat is az életünkbe. Ilyen például az, hogy a korlátozások miatt sokan átértékelték eddigi vásárlási szokásaikat, és a jövőben - a vírus elvonulta után is - sokkal nagyobb hangsúlyt helyeznek majd a helyi gazdaság támogatására. Utóbbihoz remek alapot nyújtanak a fizikai és online értelemben is egyre szaporodó termelői piacok, ahol vásárlásainkkal a nagy áruházakat, beszállítókat és tömegtermelőket kikerülve kifejezetten helyi termelőktől, kisvállalkozóktól szerezhetjük be a szükséges mindennapi ellátmányt.