„Óvjuk a klímát, óvjuk a biodiverzitást, biztosítsunk élelmet!”
2023. február 03. 15:42
A Nemzetközi Zöld Hét (Internationale Grüne Woche, IGW) az egyik legismertebb németországi rendezvény. Berlin már 1926 óta a helyszíne a világ egyik vezető nemzetközi élelmiszeripari, mezőgazdasági és kertészeti vásárának.
A rendezvény tíz napja alatt a világ minden tájáról érkező kiállítók széles termékskálát vonultatnak fel, de azok bemutatásán túl olyan fontos aktuális társadalmi kérdések megvitatásának is a helyszíne az IGW, mint amilyen a klímavédelem, az erőforrások megőrzése és a fenntartható földhasználat. Az idén már nyolcvanhetedik alkalommal megrendezett seregszemlét január 20. és 29. között tartották.
Az ünnepélyes megnyitón Joachim Rukwied, a Német Gazdák Szövetségének (DBV) elnöke a mezőgazdaság jelentőségét hangsúlyozta a társadalom számára. Mint mondta, az orosz-ukrán háború megmutatta, hogy az élelmezésbiztonságot nem lehet magától értetődőnek venni. Cselekvésre szólította fel a politikusokat, mondván, fontos volna végre stratégiai jelentőségének megfelelően kezelni az ellátás biztonságát és az élelmezést.
Joachim Rukwied azt mondta,
a gazdálkodók tudatában vannak, milyen nagy a felelősségük a klímavédelemben és a biodiverzitás megőrzésében, és eddig is számos környezet- és természetvédelmi intézkedést végrehajtottak.
Ezért választotta a DBV az idei Zöld Hét mottójaként az „Óvjuk a klímát, óvjuk a biodiverzitást, biztosítsunk élelmet!” felszólítást.
A gazdaszövetség elnöke szerint az innovatív és hatékony mezőgazdaság nemcsak ezeket a feladatokat tudja ellátni, hanem korunk többi nagy kihívásának a megoldásában is képes volna kulcsszerepet játszani.
Megosztotta ugyanakkor amiatt érzett aggodalmát is, hogy számos politikai törekvés szembemegy a mezőgazdaság klíma- és természetvédelmi és ellátási lehetőségeivel. Joachim Rukwied úgy fogalmazott:
tartani kell magunkat a Zöld Megállapodás céljaihoz, de a politika által választott út – például a növényvédőszer-használat általános csökkentésére vonatkozó terv – alapvetően elhibázott.
Fókuszban a globális mezőgazdaság
A Globális Élelmiszer- és Mezőgazdasági Fórumot (GFFA) 2009 óta a Nemzetközi Zöld Hét részeként rendezik. A nemzetközi csúcstalálkozón a világ minden részéből érkező szakértők a Föld mezőgazdaságának és élelmiszer-ellátásának aktuális helyzetét tárgyalják.
A klímaváltozás, a tömeges fajkipusztulás, a covid-világjárvány és az ukrán háború mind egymást erősítik, és már a Föld szinte teljes lakosságát fenyegeti a második világháború óta nem látott globális élelmiszerhiány. Jelenleg körülbelül 828 millió ember éhezik, és a világ népességének csaknem egyharmada nem jut biztonságos vagy elegendő élelmiszerhez.
A mezőgazdasági és élelmiszer-rendszereket át kell alakítanunk, hogy válságban is ellenállóak legyenek, de egyúttal kíméljék a környezetet és fennmaradjon a biológiai sokféleség. Az idei, a 15. GFFA egyik központi kérdése az volt, hogy az átalakítás hogyan lehetne sikeres. A január 19–21. között tartott találkozón a politikai és az üzleti élet, a tudomány és a civil társadalom mintegy 2 ezer képviselője vett részt. A globális fórum programjának részeként innovációs börzét tartottak és megrendezték a Fiatal Gazdák Fórumát, és több, mint 80 vendégelőadó tartott előadást.
forrás: magyarmezogazdasag.hu
Kapcsolódó cikkek
Uniós szinten is kiemelkedő a hazai állattenyésztés teljesítménynövekedése
2024. augusztus 14. 14:27
A magyar sertés-, a baromfi- és tejágazat teljesítménye európai uniós összevetésben is kiemelkedően növekedett 2024 első felében, valamint jelentősen emelkedett a juh- és szarvasmarha élőállat export mértéke is.
A magyar EU-elnökség célja a gazdaközpontú agrárpolitika képviselete
2024. július 17. 11:38
A magyar EU-elnökség célja a gazdabarát agrárpolitika képviselete, amely az unió minden polgárát érinti, mert fontos, hogy mindenki asztalára biztonságos és minőségi élelmiszer kerülhessen - mondta Nagy István agrárminiszter a Kossuth rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című mai műsorában.