Pusztító növénykórokozó baktérium tűnt fel három megyében
2023. március 31. 11:08
Nincs ellene vegyszer!
Három vármegyében - Hajdú-Biharban, Jász-Nagykun-Szolnokban és Zalában - igazolták a pusztító növénykórokozó Ralstonia pseudosolanacearum baktérium jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai 2022 szeptemberében vett mintákban – közölte a szervezet a honlapján csütörtökön.
A közlemény szerint a baktérium "zárlati károsítónak" minősül, jelenléte jelentős gazdasági károkkal járhat, mivel a terjedése csak a megfelelő növényegészségügyi intézkedésekkel biztosítható, kémiai ellenszere ugyanis egyelőre nincs.
A Nébih szerint a burgonya, a paradicsom, a padlizsán (tojásgyümölcs), a rózsa mellett dísznövények is gazdanövények lehetnek.
A baktérium terjedésének elsődleges kiindulópontja a fertőzött szaporítóanyag, de a baktériumfaj képes a felszíni eredetű öntözővíz révén is terjedni, amelynek forrása a kesernyés csucsor (Solanum dulcamara). A növénykórokozó baktérium fertőzőképességét tartósan megőrzi, és akár munkagépekkel érintkezése is eredményezhet további fertőzéseket – írták.
A Nébih arra figyelmeztetett, hogy a fertőzés teljes mértékű terméskiesést is okozhat, és a fertőzött területen akár évekre szüneteltetni kell a gazdanövények termesztését.
A vegyszeres védekezés hiányában a Nébih preventív növényegészségügyi intézkedések alkalmazását javasolja a gazdáknak:
kizárólag a laboratórium által bevizsgált, egészséges szaporítóanyagok ültetése
a gépek, eszközök megfelelő fertőtlenítése
a felszíni eredetű öntözővízzel való terjedés megakadályozása
a kesernyés csucsor elleni védekezés
a fertőzött területeken az előírt ideig nem kerül sor gazdanövények termesztésére
javasolt az ugaroltatás, illetve (vetésváltásban) a kalászosok vagy egyéb fűfélék termesztése
árvakelések irtása.
Indexkép: Pixabay
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Ha a vadgazda és a termelő így működik együtt, csökkenhet a vadkár
2024. április 03. 14:52
Ideális lenne, ha a földtulajdonosok és a vadgazdálkodók minél több esetben működnének együtt, így talán csökkenthető lenne a vadkár, melynek ügye az elmúlt időszakban nagy port kavart.
Így védi az új törvénycsomag a termelőket
2024. június 13. 16:05
Az Országgyűlés által elfogadott termelővédelmi törvénycsomag a 2015. évi XCVII. törvény (a továbbiakban: termékpiaci törvény) módosítása révén a meglévő piacszabályozási eszközök fejlesztésével és új szabályozási elemek megteremtésével javítja a termelők felvásárlókkal szembeni kiszolgáltatott helyzetét és jogi eszközökkel biztosít erősebb védelmet számukra, valamint megteremti a termeltetők és termelők közötti kapcsolatrendszer új jogi alapját.