Részmunkaidőben egyszerre több munkahelyen

2022. április 11. 10:15
Milyen szabályok vonatkoznak a két cégnél is részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállaló szabadságolására? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.
Részmunkaidőben egyszerre több munkahelyen

A kérdés konkrétan így szólt "Társaságunk az egyik dolgozójánál közös megegyezéssel a heti munkaidőt 40 óráról 24 órára, heti 3 napra csökkenti. Az adott munkavállalót egy másik munkáltató heti 2 napban szeretné foglalkoztatni. A két munkáltató teljesen független egymástól. Szabadságolásnál milyen problémák merülhetnek fel, mire kell társaságunknak figyelnie, hogy jogszerűen járjon el, amikor a részmunkaidős (heti 3 nap) foglalkoztatottunk szabadságra szeretne menni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A hazai munkajogi szabályozás és a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (
Mt.) alapján nincsen annak akadálya, hogy egy munkavállaló több munkaviszonyt létesítsen. Minden egyes munkaviszonyban úgy kell eljárni, mintha az lenne a munkavállaló egyetlen munkaviszonya, és biztosítani kell a munka és pihenőidő szabályainak érvényesülését.

A fentieknek megfelelően a szabadság szabályait is önállóan kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a munkavállaló mindkét helyen szabadságon lehet, vagy az egyik helyen munkát végezhet és ugyanazon héten a másik helyen szabadságon lehet. Annak sincsen akadálya, hogy az egyik munkaviszonyban a munkavállaló keresőképtelen státuszban van, a másikban pedig munkaképes (ez más kérdést felvethet).

Állapítsanak meg a munkavállaló számára munkaidőkeretet (például minden hónap első napjától annak utolsó napjáig)! Egyenlőtlen munkaidőbeosztás esetében a szabadság nem csak a munkanapokra, hanem a szabadnapokra is kiadható. Ez könnyebbséget jelent, hiszen ha a munkavállaló önöknél hétfőtől szerdáig végez munkát, abban az esetben hétfőtől péntekig tudnak szabadságot kiadni, így tehát a csütörtökre és péntekre mint szabadnapokra is kiadható szabadság. A hétvége pedig – felteszem – mindegyik munkaviszonyban a pihenőnapok ideje.

Nem kell tehát emiatt aggódniuk. Arra kell figyelniük a feleknek, hogy az együttműködési kötelezettségükre tekintettel a munkaidő-beosztásnál a másik munkaviszonyra valamilyen figyelemmel legyenek. Ennek megsértése csak durva visszaélésszerű helyzetekben történhet meg. Ilyen lenne az, ha olyan napra osztanának be rendes vagy rendkívüli munkavégzést, amikor a munkavállalót a másik munkaviszonyban munkavégzési kötezlezettség terheli, feltéve, ha erről tudomással bírnak.

www.adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Szabad-e káromkodni, a nemi szerveket nyilvánosan emlegetni munkahelyünkön?

2022. június 07. 09:34
Meddig terjed a szólásszabadág joga egy munkahelyen? A kérdés legutóbb egészen a legfelső bírói szintig jutott Magyarországon. Lehet-e káromkodni, milyen mennyiségben és mennyire használhatunk obszcén szavakat?

Már a régióban sincs elég munkaerő

2022. június 27. 09:18
Mi lesz a Balatonnál?