Rétegvízzel teszik termővé a sivatagot. De meddig?

2023. június 02. 11:46
Irak elkezdett sivatagi kutakat használni az öntözésben, aminek az eredményeként idén megduplázódott az országban a búzatermő terület, elérte a 8,5 millió danamot, ami kb. 850 ezer hektár.
Rétegvízzel teszik termővé a sivatagot. De meddig?
Tavaly még csak mintegy 400 ezer hektáron termeltek búzát. Ez körülbelül 4 millió tonna termést hozhat, ami az utóbbi évek legnagyobb hozama, és az ország szükségletének 80 százalékát fedezi. A 43 millió lakosú országban szinte minden étkezéshez esznek kenyeret.
Azért tértek át a kutak használatára, mert Irak két fő folyója, a Tigris és az Eufrátesz – és amelyek az emberi civilizáció bölcsőjének számítanak – vízhozama kevesebb, mint a felére apadt. A vízhozam csökkenése az egyre kevesebb csapadék, a folyóvíz túlhasználata és a felső szakaszokon épített gátak következménye.
 
Csakhogy a kutak túlhasználata következtében kiszáradhatnak a víztározó rétegek, figyelmeztetnek egyes mezőgazdasági szakértők és környezetvédők.
Néhány gazdálkodó máris azt tapasztalja, hogy csökkent a talajvíz szintje, már van, ahol 12-15 méterrel alacsonyabban van, mint az előző szezonban. Szaúd-Arábiában 2009-ben megszüntette a hasonló módon sivatagi kutakra alapozott 30 éves búzatermesztési programját, mert javította ugyan az ország önellátását, viszont kimerítette a királyság szűkös vízkészletét.
 
Irakban több mint 110 ezer kutat tartanak nyilván, de csak töredékük, nagyjából 10 ezer rendelkezik modern, a víz pazarlását gátló technológiával. Az aggódó szakértők szerint a most kiaknázott víztartó rétegekben évezredek óta gyűlik a víz, de néhány éven belül eltűnik, ha nem változtatnak a hasznosítási módján.
 
Forrás: Reuters
 

Kapcsolódó cikkek

A VADVILÁG ÉS A BIOLÓGIAI SOKFÉLESÉG MEGŐRZÉSE KÖZÖS FELADATUNK

2023. március 03. 11:46
Március 3-án ünnepeljük a ’Vadvilág Világnapját’, idén éppen a veszélyeztetett, vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó CITES aláírásának 50. évfordulóján. 2023-ban a világnap mottója „Együttműködésben a vadvilág megőrzéséért”, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a saját szintjén mindenki hozzá tud járulni a vadvilág védelméhez és a biológiai sokféleség megőrzéséhez.
 
A veszélyeztetett, vadon élő állatok, növények és a belőlük készült különféle termékek nemzetközi kereskedelmének éves világpiaci forgalma napjainkra eléri a 160 milliárd amerikai dollárt, és évente több százmillió egyedet érint. A gyakran hamis ígéretekkel gerjesztett vásárlói igények hatására a „kínálatban” újabb, egyre különlegesebb, ritkább fajok jelennek meg. Az igények kielégítésére az állatokat és növényeket a természetes élőhelyükről gyűjtik be, egyre több fajt sodorva ezzel a kihalás szélére.

NÖVEKEDÉSI PÁLYÁRA ÁLLÍTOTTUK A MAGYAR VIDÉKET

2023. május 08. 18:16
Magyarország kormányának jövőképe az, hogy a gazdálkodás és az élelmiszeripari termelés hosszú távon is jövedelmező és társadalmilag elismert foglalkozás legyen - mondta Nagy István agrárminiszter a május 4-én és 5-én tartott CPAC Hungary - második európai Konzervatív Politikai Akció Konferencián.
 
A tárcavezető kifejtette, a 2010-es választások után hivatalba lépő polgári kormány haladéktalanul megkezdte a korábbi, vidékellenes baloldali politikai örökség felszámolását.