Romlik a belvízhelyzet, sok helyen már másodfokú a védekezés
2023. december 04. 14:10
A friss jelentések szerint gyorsan és nagy területeken súlyosbodik a belvízhelyzet az Alföldön. A múlt hetivel ellentétben a legtöbb helyen már elsőfokú a védekezés. Az ok nem csak az időjárás…

Több a sokéves átlagnál is
Miután az egész év, benne a november is országszerte csapadékosabban alakult a sokéves átlagnál, az Alföld jelentős részén nagy kiterjedésű belvizes területek alakultak ki. Az elmúlt harminc napban a déli és az északkeleti országrészben sokfelé 50-80 mm-rel, míg máshol 10-40 mm-rel esett több az ilyenkor szokásosnál. A talaj felső fél méteres rétege sokfelé telített, az Alföldön egyre nagyobb területeken jelentkezik belvíz. Mint a Belügyminisztérium Vízügyi Főigazgatóságának térképén látható, észak felől mind nagyobb területeken van szükség másodfokú belvízvédelemre.

Nemcsak vízügyes, talajműveléses védekezés is van
Ugyanakkor nem fogható minden az időjárásra. Legalább egy-másfél évtizede a hazai talajművelési gyakorlat kritikájának fókuszában szerepel a változó klimatikus viszonyokhoz alkalmazkodó eljárások sürgetése. A szántás/bolygatás csökkentése, a belvizesedésben kiemelt szerepet játszó eketalp-tünetegyüttes elkerülése, az özönszerű esőzéstől, széltől és a nedvességvesztéstől óvó talajtakaró növények vetése mind segítene enyhíteni vagy elkerülni a belvíz (illetve aszályos időben a katasztrofális nedvességvesztés) következményeit.
forrás: agraragazat.hu
Kapcsolódó cikkek
A biomassza napja: konferencia 0-99 éves korig az élhető jövőért
2024. március 18. 15:58
Több mint kétszázan döntöttek úgy, hogy a hosszú hétvégéjükön az élhető jövőért tesznek egy közös lépést. „A biomassza napja: konferencia 0-99 éves korig az élhető jövőért” programra a Bioeco-Up projekt keretében került sor a Magyar Természettudományi Múzeumban.
Klímaváltozás és karbonlábnyom
2023. március 16. 12:53
Mind a klímaváltozást fokozó anyagok mennyiségi csökkentésének igénye, mind pedig a klímaváltozás hatása miatt kénytelenek leszünk már középtávon is elmozdulni a ma használatos takarmányozási rendszerektől. A ma és a jövő dinamikus kihívásaira csak a takarmányok és a takarmányozási stratégiák folyamatos optimalizálásával válaszolhatunk.
Ez újabb takarmánynövények bevezetésével, a keveréktakarmányokban használt összetevők arányának megváltoztatásával, és különösen a melléktermékek nagyobb arányú felhasználásával járhat – mondta el az Állattenyésztésnek dr. Halas Veronika, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi docense.