Senki ne feledje! Közeleg a határidő: munkavédelmi képviselő-választás!

2017. január 06. 08:21
A tavaly júliusban megváltozott Munkavédelmi törvény szerint már a 20 főt foglalkoztató cégeknél is kötelező a munkavédelmi képviselő választása. A határidő pedig vészesen közeleg: január 7

A 1993. évi XCIII. törvény rendelkezik a munkavédelmi képviselő választásról, amelyet a módosítás szerint a korábbi 50 fős, vagy annál nagyobb létszámú munkahelyek helyett már a 20 fős munkahelyeknél is meg kell rendezni. A 2016. július 8-án hatályba lépő törvény úgy rendelkezett, hogy azon munkáltatónál, ahol munkavédelmi képviselő választásra nem került sor, az Mvt. megváltozott 70/A. § (1) és (2) bekezdése szerinti munkavédelmi képviselő választást a törvény hatálybalépését követően fél éven belül meg kell tartani. és ez a határidő jár le a hét végén!

Jegyezzük meg, azon munkáltatónál, ahol van választott munkavédelmi képviselő, az Mvt. megváltozott rendelkezéseit a munkavédelmi képviselő mandátumának lejártát követő munkavédelmi képviselő választás során kell majd alkalmazni. A munkavédelmi képviselő jogosítványait a korábbi módosítás jelentősen beszűkítette, de még így is fontos szerepük van a munkavállalók biztos munkakörülményneinek megteremtésében. A munkavédelmi képviselő jogosult meggyőződni a munkahelyek, a munkaeszközök, egyéni védőeszközök biztonságos állapotáról, az egészség megóvására és a balesetek megelőzésére tett intézkedések végrehajtásáról, részt vehet a munkáltató munkavédelmi intézkedéseinek előkészítésében, a munkabalesetek kivizsgálásában, tájékoztatást kérhet, vagy éppen kezdeményezheti a szükséges intézkedés megtételét a munkáltatónál.


A július törvénymódosítás egyértelművé teszi, hogy a munkavédelmi képviselő választására az Mt. 238. §-át kell alkalmazni (238. § az üzemi tanács választásokról rendelkezik, arról, hogy a képviselő legalább hat hónapja a munkáltatóval munkaviszonyban álljon, de ne gyakoroljon munkáltatói jogot, ne legyen a vezető hozzátartozója vagy a választási bizottság tagja), de mindezt kiegészíti azzal, hogy a választható személy a munkáltatónál munkaviszony keretében főtevékenységként a munkáltató megbízásából nem láthat el munkavédelmi feladatokat.


Amennyiben a foglalkoztatottak száma eléri a 20 főt, a választás megtartása kötelező és nem lesz megfelelő kimentésre az a munkáltatói védekezés, hogy a munkavállalók a választási jogosultságukkal nem kívántak élni. A választást ilyen esetben is meg kell tartani, igaz a választás érvényességét és eredményességét, ezen körülményre tekintettel kell majd megállapítani.


A munkavédelmi képviselő választás abban az esetben érvényes, ha azon a részvételre jogosultak fele részt vett. Ugyanakkor a választás érvényes, de eredménytelen, ha a minimálisan szükséges 30%-os támogatást nem kapta meg egyik jelölt sem a szavazás során.

A törvényi rendelkezés ellenére valószínűsíthető, hogy több érintett munkáltatónál nem lesznek meg a megadott határidőig a választások. Ha nem került sor a munkavédelmi képviselők választására, akkor a munkáltatónak kell igazolni, hogy a munkavállalókat tájékoztatta arról, hogy a választás kötelező – ekkor egy későbbi munkavédelmi ellenőrzés során nem marasztalhatják el. Azonban ez nem érdeke sem a munkavállalóknak sem – hosszú távon – a munkáltatóknak sem. Ezért a szakszervezeteknek fontos szerepe, hogy segítsék a munkavédelmi törvényben foglalt kötelezettségek megvalósulását.

liganet.hu

Kapcsolódó cikkek

Nincs mérgező tej az áruházláncok polcain

2018. május 15. 09:21
Több millió forintot követelhetett az érintett áruházaktól az UHT tejek megmérgezésével fenyegetőző személy, tettét azonban vélhetően nem hajtotta végre. A zsaroló indítékát egyelőre homály fedi, ugyanakkor ágazati forrásaink szerint azzal az eshetőséggel is számolni kell, hogy célja a hazai tejfeldolgozás ellehetetlenítése és a magyar termékekkel szembeni fogyasztói bizalom csorbítása volt.

A korkedvezményes nyugdíjrendszer után Egészség vagy korai nyugdíjazás

2018. március 09. 08:58
A probléma
A korkedvezményes nyugdíjrendszer megszüntetésére úgy került sor, hogy a jogalkotó elmulasztotta kezelni azoknak a munkavállalóknak a problémáját, akik önhibájukon kívül már nem tudtak további jogszerző időt szerezni. Ennek következményeként előfordulhat, hogy az adott munkavállalónak már csak néhány napja hiányzik ahhoz, hogy plusz egy év korkedvezményt kapjon. Ennél is nagyobb problémát jelent, hogy a régi rendszer úgy szűnt meg, hogy semmi nem lépett a helyébe, így támogatás nélkül maradtak azok a munkavállalók, akik különösen megterhelő munkakörülmények között dolgoznak.