Siralmas a munkajogi felkészültség

2020. január 16. 11:42
Alapszintű munkajogi képzésnek helye lenne a szakképzésben és a felsőoktatásban is, hiszen az iskolából kikerülőkből biztosan munkavállalók és munkaadók lesznek. Dr. Ferencz Jácint, ügyvéd szerint, azonban jelenleg sokan azzal sincsenek tisztában, mit írnak, íratnak alá a munkaszerződés megkötésekor. Ennek jegyében, többek között a munkaviszony alapelveiről, magatartási követelményeiről is beszélni fog a HR Portal februári munkajogi workshopján.

A közelmúltban olvastunk egy újságcikket, amelyben azt mondta, hogy a társadalom munkajogi felkészültsége nagyon alacsony. Mire gondol pontosan?
Valóban nem állunk jól e téren, mind a munkáltatói, mind a munkavállalói oldalon nagy hiányosságok vannak, amelyeket túl nagyvonalúan kezelünk a mindennapokban. Sokan azt gondolják, hogy egyik pillanatról a másikra tudnak majd munkahelyet váltani, közben még azzal sincsenek tisztában, hogy mit írtak alá a munkaszerződésükben, vagy a tetteiknek milyen kártérítési következményei lehetnek. A munkáltatók ugyanígy a másik oldalon gyakran az internetről letöltött sablon munkaszerződéssel dolgoznak. Ami mindenre jó, csak arra nem, hogy rögzítsék, miben is állapodtak meg a felek. Ellenőrzés esetén lehet ugyan lobogtatni, de nem jelent biztonságot egyik oldalnak sem.
 

A „Készülj fel a 2020-as Munka törvénykönyve változására!” - című munkajogi workshopra január 17-ig még elérhetők Early Bird jegyek. A jelentkezés és a részletes program ITT található.



 

 

 

 

 

 

Hogy lehetne ezen változtatni?
Valószínűleg hosszú idő alatt, de tudatos képzéssel ez már középtávon megvalósítható. Nem értek egyet azzal, hogy a munkaügyi ellenőrzések rászorítják a feleket a felkészülésre vagy a tartós jogkövetésre. Ennek hatása a gyorshajtások visszaszorításával azonos. Akit elkapnak, jól megbüntetik, de legtöbbször számítunk rá, hol vannak a traffipaxok. Ott lassítunk, utána pedig újra rálépünk a gázra.
A megfelelő, alapszintű munkajogi képzésnek helye lenne a szakképzésben és a felsőoktatásban is, ugyanis az iskolákban munkavállalókat és munkáltatókat képzünk. Az gyakori, hogy valaki nem a tanult szakmájában helyezkedik el, az viszont kifejezetten ritka, hogy az iskolásból ne válna dolgozó, esetleg vezető.

Van olyan terület, amit hangsúlyosnak tart a munkajogon belül?
Természetesen igen. Ha valaki a munkaviszony alapelveivel, az általános magatartási követelményeivel tisztában van, akkor sem fogja nagy meglepetés érni, ha a tételes szabályt nem ismeri az adott helyzetre. Tudatosítani kell a felekben, hogy együtt kell működniük, figyelemmel kell lenniük egymás érdekeire, személyiségi jogaira, jó hírnevére. Mind munkaidőben, mind azon kívül. Ha valaki ezek szerint teljesít a munkaviszonyban, akkor a másik féltől is hasonló magatartást várhat el. Ezért is választottuk ezt a kérdéskört a workshop egyik fő vezérfonalául.

Early bird jegyek január 17-ig itt vásárolhatók.

hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

Drámai, mi várhat a munkavállalókra: ez változtatja meg a hazai munkaerőpiacot is

2022. július 26. 11:52
Az információs táradalom és a digitális kultúra változásai egyre gyorsabban és egyre mélyebben formálják át világunkat. Az internet és a számítógépek után az automatizáció, a mesterséges intelligencia, az adatvezérelt világ érzékelés, a személyre szabott oktatás és a rugalmas munkahelyek világáról beszélünk, ezért erre kell készülnünk. Hol tart a világ, és mik a legfontosabb tényezők, melyek a következő évtizedeket formálják? Hogyan változik az információszerzés, a bizalom és a közösségi terek? Mit jelent is mennyire formálja a jövőt a 3D nyomtatás, a blokklánc, a metaverzum? Hogyan tudjuk úgy fejleszteni a mesterséges intelligenciát, hogy a legjobb legyen számunkra? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ Dr. Rab Árpáddal, a Budapesti Corvinus Egyetem PhD docensével, aki a Somogyi Kereskedelemi és Iparkamara (SKIK) rendezvényén beszélt a nagyközönségnek is a mai kor kihívásairól.

Kincentric: Megállt a dolgozói elkötelezettség csökkenése

2021. február 15. 09:17
A koronavírus-járvány és a gazdasági válság hatására tavaly globálisan megugrott az elkötelezett munkavállalók aránya, Magyarországon pedig megállt a négy éve tartó csökkenő tendencia a Kincentric Legjobb Munkahely Program dolgozói elkötelezettséget vizsgáló kutatása szerint, amelynek megállapításairól 2021. február 11-én közleményben tájékoztatták az MTI-t.