Szaktudást is vinnének a kínaiak
A találkozón Czerván György elmondta, hogy Kína az utóbbi években Magyarország tizedik legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált a magyar-kínai agrár- és élelmiszeripari kapcsolatok bővülésének köszönhetően. Tavaly a Kínába irányuló összes magyar export meghaladta az 500 milliárd forintot.
Az agrártermékek közül a magyar sertés-, liba-, kacsa-, marha-, és nyúlhús, valamint az élő ló és búza exportja is folyamatos, emellett a napokban megtörtént több hazai tejipari vállalkozás sikeres akkreditációja is - emlékeztetett az államtitkár. Hozzátette: a két fél kereskedelmi kapcsolataiban még rengeteg lehetőség van, az együttműködés tovább bővíthető a környezetvédelem és a környezettechnológia területén.
Qi Tongsheng, a kínai delegáció vezetője a találkozón kifejtette: Ningxia Hui tartományban kiemelkedően fontos a szőlőtermesztés és a gabonaágazat. Éppen ezért mindkettő esetében nyitottak a magyar kutatóintézetekkel, ágazati szereplőkkel való kapcsolatteremtésre. A tárgyaláson a felek megegyeztek abban, hogy szakértői szinten is felveszik egymással a kapcsolatot.
A megbeszélésen mindkét fél méltatta a 16+1 együttműködés (Kína, illetve Közép- és Kelet-Európa országainak összefogása) szerepét a mezőgazdasági kutatás és kereskedelem terén – a formáció miniszterelnöki csúcstalálkozóját 2017. november 27-28. között rendezik meg Budapesten.
kormany.hu