Szerény javulás: két százalékkal kevesebben dolgoztak veszélyes munkafeltételek mellett

2018. június 05. 09:14
Minimálisan javult a munkavédelmi szabályok betartása az első negyedévben az előző évihez képest: tavaly az ellenőrzött dolgozók 30,7, idén már csak 28 százalékát foglalkoztatták súlyos szabálytalanságok mellett...

Minimális javulás tapasztalható a munkavédelmi szabályok betartásában az első negyedévben Magyarországon az egy évvel korábbi szinthez képest, az ellenőrzött 3045 munkáltató 71,5 százalékánál találtak szabálytalanságot az ellenőrök, ami 5,4 százalékpontos javulást mutat az előző év azonos időszakához képest - ismertette jelentésében a Pénzügyminisztérium munkavédelmi főosztálya a tárca honlapján.

 

 
 

 

AZ ELLENŐRÖK 66 ESETBEN, ÖSSZESEN 22,77 MILLIÓ FORINT MUNKAVÉDELMI BÍRSÁGOT SZABTAK KI AZ ELSŐ HÁROM HÓNAPBAN.

Az egészséget nem veszélyeztető és a biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályok betartásának ellenőrzésénél 97 143 munkavállaló munkavégzési körülményeit vizsgálták, és az ellenőrzött dolgozók 67,6 százalékánál tapasztaltak szabálytalanságot, míg egy évvel korábban ez az arány még 69,5 százalék volt - derül ki a jelentésből. 

A MUNKAVÉDELMI HATÓSÁG MEGÁLLAPÍTOTTA, HOGY A SZABÁLYTALAN KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT FOGLALKOZTATOTT MUNKAVÁLLALÓK 28 SZÁZALÉKÁNAK SÚLYOS SZABÁLYTALANSÁGOK MELLETT KELLETT DOLGOZNIA. EZ AZ ARÁNY NÉMI JAVULÁST MUTAT A 2017. JANUÁR-MÁRCIUSI IDŐSZAKBAN MÉRT 30,7 SZÁZALÉKTÓL.

Az ellenőrzések elsősorban a feldolgozóipar, az építőipar, a gépipar és a mezőgazdaság területére irányultak, ahol a munkavállalók egészségének, biztonságának veszélyeztetése gyakoribb és súlyosabb is. Az összes intézkedés 56,7 százaléka munkavédelmi, 31,4 százaléka munkabiztonsági, 11,9 százaléka pedig munkaegészségügyi intézkedés volt - ismertették.

 

 
 

 

A jelentés szerint a munkáltatói mulasztások 10,3 százaléka a villamosbiztonsági hiányosságokból, 9,5 százaléka pedig a nem megfelelő munkaeszközök biztosításából adódott. Intézkedniük kellett a felügyelőknek még a veszélyes anyagok alkalmazásából eredő kockázatok becslésével, értékelésével kapcsolatos szabályok megszegése és a munkavédelmi ismeretek hiánya miatt is, az összes eljárás 6,3 százaléka, illetve 5,3 százaléka volt ilyen. 

Az év első három hónapjában a munkavédelmi hatóság 15 esetben szabott ki eljárási bírságot és 10 esetben közigazgatási bírságot 1,26 millió forint, illetve 585 ezer forint értékben - tették hozzá.

 
magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

Egységes nemzetközi állásfoglalás született a beporzásról - magyar részvétellel

2016. március 03. 12:52
 
A biológiai sokféleséggel és az ökoszisztéma-szolgáltatásokkal kapcsolatos kormányközi platform (IPBES) elfogadta első tematikus értékelését a pollinátorokról, azaz a beporzó állatokról, a pollinációról – a beporzásról –, illetve az élelmiszertermelésről. Történelmi eseménynek nevezte Zakri Abdul Hamid, az IPBES elnöke, a maláj miniszterelnök főtanácsadója, hogy a testület megalakulása óta elsőként elfogadott egy olyan dokumentumot, amely jelentősen meghatározza életünket, mindenki számára közérdekű és fontos üzenetet hordoz.

Az összes felvett támogatást elbukhatja, aki nem figyel

2016. május 26. 08:54
Akár a teljes felvett támogatást is elbukhatják azok a fiatal gazdák, akik vállalásaik teljesítése után nem nyújtanak be kifizetési kérelmet a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH). Ilyen komoly szankciókat tartalmaz ugyanis az a 2012-es rendelet, amely a mostani támogatásigénylés feltételeit meghatározza. A később megjelent fiatal gazda jogszabályok már nem ennyire szigorúak, de a mulasztó termelőknek azok alapján is szankciókra kell számítaniuk. A Miniszterelnökség a könnyítések érdekében vizsgálja a jogszabály-módosítási lehetőségeket, de egyelőre nem tudni, konkrétan milyen változtatásokról lehet szó.