Tájékoztató az új Közös Agrárpolitika keretei között induló Agro-ökológiai Programról

2022. augusztus 05. 10:07
hhoz, hogy a gazdálkodók hosszútávon versenyképesek maradjanak egyre inkább elkerülhetetlenné válik a fenntarthatóbb gazdálkodási gyakorlatokra való átállás. Jelen gazdasági helyzetben azonban ez egy olyan kihívás, amelyet szükséges pénzügyi szempontból is megfelelően támogatni, hogy az átállás ne menjen az élelmiszerellátás biztonságának rovására. Ennek érdekében a 2023-tól hatályba lépő KAP Stratégiai Terv úgy került kialakításra, hogy olyan módon biztosítsa a termelés magasabb környezeti hozzáadott értékét, hogy az a gazdálkodóknak könnyen megvalósítható, egyénileg a gazdaságukra szabható és pénzben is kifizetődő legyen. 
Tájékoztató az új Közös Agrárpolitika keretei között induló Agro-ökológiai Programról

Az előző időszakhoz képest eltérő támogatási elemekről az Agrárminisztérium mielőbb tájékoztatja a gazdálkodó közösséget, melyben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is maximális segítséget nyújt számára. Ebből kifolyólag az alábbiakban változtatás nélkül közöljük a 2023-tól induló Agro-ökológiai Program agrárminisztériumi ismertetőjét.

Az Agrárminisztérium a környezet- és klímatudatos mezőgazdaság fejlesztésének folyamatában ezt úgy fordíthatja gyakorlattá, hogy a kötelező és korlátozó szabályok helyett még több hangsúlyt fektetünk az önkéntes és ösztönző jellegű programokra. A 2023-ban a KAP Stratégiai Terv keretében induló Agro-ökológiai Program (röviden: AÖP) ilyen ösztönző támogatási forma, amely leegyszerűsítve egy zöldítés-szerűen működő, tartalmában az agrár-környezetgazdálkodási támogatási formához (AKG) hasonló, önkéntes vállalásokon alapuló, egyéves támogatási forma.

A nyár végi és őszi munkák megkezdése előtt részletesen ismertethetjük az AÖP tartalmának azt a változatát, amely az Európai Bizottsággal folytatott kétoldalú egyeztetések alapján előreláthatóan a magyar Stratégiai Tervben is szerepelni fog.

Olyan választható előírásokat határoztunk meg, melyek a gazdálkodók számára már részben ismertek, érthetőek, ugyanakkor környezeti szempontból is hasznosak. Annak érdekében, hogy a gazdálkodók többsége megtalálja a számára legkedvezőbb lehetőséget, hasznosítási módonként fogalmaztunk meg választható előírásokat. Ezek a mezőgazdasági gyakorlatok a talaj- és vízvédelemre, a biológiai sokféleség védelmére, valamint az éghajlatváltozás mérséklésére fókuszálnak. A választható gyakorlatok tételes listáját ide kattintva tekintheti meg.

A 2023. évi egységes kérelemben külön kell majd nyilatkozni arról, hogy az adott évben részt kíván-e venni a termelő az AÖP-ben.

Javasoljuk a gazdálkodók számára, hogy tanulmányozzák a gyakorlatok listáját, mérlegelve azt, hogy az egyes művelési ágakban (szántó, állandó gyep, ültetvény) mely elemeket képesek megvalósítani, illetve melyek vonatkozásában tartják ezt érdemesnek megtenni. A választható gyakorlatok túlnyomó többségét úgy alakítottuk ki, hogy ne legyenek átfedésben az AKG-val, a gazdálkodó tehát mindkét programban részt vehet.

Amennyiben részt vesz az AÖP-ben, úgy minden művelési ágban legalább két pontnak megfelelő értékű gyakorlatot kell választania. Ha például egyaránt művel szántót, állandó gyepet és ültetvényt, akkor összesen legalább hat pontot kell gyűjtenie.

Ha ezeket a vállalt gyakorlatokat sikeresen teljesíti, akkor a teljes gazdasága minden egyes hektárja után megkapja a támogatást, kivéve azokat, amelyek a mentesülési küszöb alatt vannak és nem választottak azokra gyakorlatot.

Jelen tájékoztató kereteit többszörösen meghaladja az egyes választható gyakorlatok tételes kifejtése, példákkal történő illusztrálása. Éppen ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával és a Magyar Államkincstárral közösen kézikönyvet készítünk a gazdálkodók, illetve tanácsadóik számára. Magyarország KAP Stratégiai Tervének Európai Bizottság általi elfogadását követően fog megjelenni a hazai jogi szabályozás, ami az AÖP végrehajtását jogszerűen és egyértelműen tudja majd rögzíteni.

Forrás: AM

NAK/ Gyenes Adrienn, AM 

www.nak.hu

Kapcsolódó cikkek

Átmeneti időszak lesz 2021 az uniós agrártámogatásokban

2020. február 17. 09:04
Átmeneti időszak lesz a 2021-es év az uniós agrártámogatásokban, de ebben az évben is biztosított lesz a támogatások folyamatossága a magyar mezőgazdasági termelők számára - mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára pénteken egy háttérbeszélgetésen, Budapesten.

Sok gyakorló szakember legyen a mezőgazdaságban

2019. január 21. 08:15
Ha a mezőgazdaságra koncentrálunk, akkor a fenntarthatóság a talajról szól, arról, hogy ezt a nemzeti kincset hogyan fogják átadni a következő generációknak.