Táppénz 2019

2018. december 11. 07:44
Táppénz azoknak jár, akik egészségbiztosítási járulékfizetésre vannak kötelezve, és saját vagy gyermekük betegsége miatt keresőképtelenné válnak, és ezt orvos igazolja. A jövő évi cafeteria változások hatással lehetnek a táppénzre is, ugyanis az alacsonyabb alap miatt egyes bértől függő juttatások (például a táppénz) költségei is csökkenthetőek.

Ha a munkavállaló saját vagy gyermeke betegsége miatt nem tudja ellátni munkáját, akkor kieső jövedelem egy részét pénzbeli ellátással, táppénzzel pótolja az egészségbiztosítás.

A betegség miatti keresőképtelenség első 15 munkanapjára az általánosan használt kifejezéssel ellentétben nem táppénzt, hanem ún. betegszabadságot vehet igénybe az arra jogosult munkavállaló. A betegszabadság kizárólag a munkavállaló saját betegsége esetén jár.

Ki jogosult rá?

A táppénzre való jogosultságnak három feltétele van:


  • Fennálló biztosítási jogviszony: Táppénzre kizárólag a biztosítottak jogosultak.
  • A keresőképtelen személy pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett: jelenleg a járulék mértéke 8,5 százalék, ebből a természetbeni egészségbiztosítási járulék 4 százalék, a táppénzre jogosító pénzbeli egészségbiztosítási járulék 3 százalék, a munkaerő-piaci járulék 1,5 százalék.
  • Az orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség


Mikor nem jár táppénz?

Táppénz nem jár, ha


  • a munkavállaló a betegség idején is a teljes keresetét megkapja. Aki keresetének egy részét kapja meg, annak csak az elmaradt keresete után jár a táppénz,
  • a biztosítása szünetel
  • a munkavégzési kötelezettség hiányában nincs keresetveszteség (fizetés nélküli szabadság),
  • a betegszabadság lejártát követő szabadnapra és heti pihenőnapra, ha azt követő munkanapon (munkaszüneti napon) keresőképtelenség már nem áll fenn,
  • valaki gyermekgondozási segélyt kap, (ide nem értve a gyermekgondozási segély mellett végzett munka alapján járó táppénzt),
  • valaki előzetes letartóztatásban van, vagy büntetését tölti,
  • valaki saját jogú nyugdíjt kap,
  • a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék és az átmeneti bányászjáradék folyósításának időtartamára (ide nem értve a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék illetve az átmeneti bányászjáradék mellett végzett munka alapján járó táppénzt).


Meddig jár a táppénz?

Táppénz az igénylő betegsége miatt a betegszabadságra való jogosultság lejártát követő naptól, az igazolt keresőképtelenség időtartamára jár, de legfeljebb egy évig adható. A táppénz minden naptári napra jár, ideértve a szabadnapot, a heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot is. Eltérő mennyiségű táppénz adható, annak aki maga beteg és annak, aki gyermeke miatt veszi igénybe.

További információk az Államkincstár oldalán elérhetőek.

hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

Ötszáz éves távlatban is az idei lehetett a legrosszabb aszály

2022. augusztus 26. 07:56
Európa az elmúlt 500 év legrosszabb aszályának következményeivel néz szembe, a kontinens kétharmadán komoly problémák jelentkeznek vagy arra figyelmeztető helyzet alakult ki, ami csökkenti a belföldi szállítást, a villamosenergia-termelést és bizonyos termények hozamát.

Nem a munkavállalók bérelvonására

2020. április 28. 07:44
A 2020. április 27-én ülést tartott – videókonferencia keretében – a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma. A LIGA Szakszervezetek felvetette a kényszerből fizetés nélküli szabadságon lévők szolgálati idejének problémáját, nehézkesnek ítélte a bértámogatás igénylését, és kérte, a kormányzat csökkentse a munkavállalókra nehezedő bérelvonásokat.