Táppénz 2019

2018. december 11. 07:44
Táppénz azoknak jár, akik egészségbiztosítási járulékfizetésre vannak kötelezve, és saját vagy gyermekük betegsége miatt keresőképtelenné válnak, és ezt orvos igazolja. A jövő évi cafeteria változások hatással lehetnek a táppénzre is, ugyanis az alacsonyabb alap miatt egyes bértől függő juttatások (például a táppénz) költségei is csökkenthetőek.

Ha a munkavállaló saját vagy gyermeke betegsége miatt nem tudja ellátni munkáját, akkor kieső jövedelem egy részét pénzbeli ellátással, táppénzzel pótolja az egészségbiztosítás.

A betegség miatti keresőképtelenség első 15 munkanapjára az általánosan használt kifejezéssel ellentétben nem táppénzt, hanem ún. betegszabadságot vehet igénybe az arra jogosult munkavállaló. A betegszabadság kizárólag a munkavállaló saját betegsége esetén jár.

Ki jogosult rá?

A táppénzre való jogosultságnak három feltétele van:


  • Fennálló biztosítási jogviszony: Táppénzre kizárólag a biztosítottak jogosultak.
  • A keresőképtelen személy pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett: jelenleg a járulék mértéke 8,5 százalék, ebből a természetbeni egészségbiztosítási járulék 4 százalék, a táppénzre jogosító pénzbeli egészségbiztosítási járulék 3 százalék, a munkaerő-piaci járulék 1,5 százalék.
  • Az orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség


Mikor nem jár táppénz?

Táppénz nem jár, ha


  • a munkavállaló a betegség idején is a teljes keresetét megkapja. Aki keresetének egy részét kapja meg, annak csak az elmaradt keresete után jár a táppénz,
  • a biztosítása szünetel
  • a munkavégzési kötelezettség hiányában nincs keresetveszteség (fizetés nélküli szabadság),
  • a betegszabadság lejártát követő szabadnapra és heti pihenőnapra, ha azt követő munkanapon (munkaszüneti napon) keresőképtelenség már nem áll fenn,
  • valaki gyermekgondozási segélyt kap, (ide nem értve a gyermekgondozási segély mellett végzett munka alapján járó táppénzt),
  • valaki előzetes letartóztatásban van, vagy büntetését tölti,
  • valaki saját jogú nyugdíjt kap,
  • a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék és az átmeneti bányászjáradék folyósításának időtartamára (ide nem értve a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék illetve az átmeneti bányászjáradék mellett végzett munka alapján járó táppénzt).


Meddig jár a táppénz?

Táppénz az igénylő betegsége miatt a betegszabadságra való jogosultság lejártát követő naptól, az igazolt keresőképtelenség időtartamára jár, de legfeljebb egy évig adható. A táppénz minden naptári napra jár, ideértve a szabadnapot, a heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot is. Eltérő mennyiségű táppénz adható, annak aki maga beteg és annak, aki gyermeke miatt veszi igénybe.

További információk az Államkincstár oldalán elérhetőek.

hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

A munkahelyi étkezdék nehezebben tudják kigazdálkodni a SZÉP kártyások ebédjét

2019. február 20. 08:55
Azok a vendéglátó egységek, ahol a vendégkör meghatározóbb része nem SZÉP kártyával fizet (nagyobb éttermek, szállodák stb.), könnyebben tudják kigazdálkodni a különbözetet, amit a cafeteria változása eredményezett. A munkahelyi étkezdék, büfék stb., azaz a kisebb elfogadóhelyek helyzete sokkalta nehezebb, ahogy az ott étkezőké is.

Tájékoztató a VKF 2020. június 8-i üléséről

2020. június 11. 07:49
A 2020. június 8-án – videókonferencia keretében – megtartott Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma ülésén elhangzottakról az alábbi tájékoztatást adjuk: