Tegyük újra szociálissá Európát!
2024. október 16. 13:53
Tegyük újra szociálissá Európát! - címmel tartott rendkívüli ülést 2024. október 8-9-én az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság Munkavállalói Csoportja Budapesten.
Az eseményen felszólalt Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár és a szakszervezeti konföderációk vezetői mellett Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezete elnöke, a szakértői panelben pedig Hatvani Jácint és Fürjes Gábor József, a LIGA társelnökei, valamint Miskéri László, a LIGA Szakszervezetek munkavédelmi szakértője.
Az eseményt Lucie Studnicna, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság Munkavállalói Csoportjának elnöke nyitotta meg, és a résztvevőket üdvözölte a rendezvénynek otthont adó Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Budai Kampuszának főigazgatója, Nyitrainé Sárdy Diána. A résztvevők az ülés elején egyperces néma gyásszal adóztak a nemrég elhunyt Emilio Gabaglio emlékének.
A szakszervezeti konföderációk üdvözlő beszédeit Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke nyitotta meg. Ismertette mindazokat a kihívásokat, amelyekkel a magyar elnökségnek és a szakszervezeteknek számolniuk kell, és hangsúlyozta, a vállalkozások támogatásától kezdve a zöld átállásig minden változtatást úgy lehet csak véghez vinni, hogy azokba a munkavállalóknak is beleszólásuk van. Őt Csóti Csaba a SZEF elnöke követte, aki kiemelte, a demokrácia konszenzuskeresésre épül, majd Palkovics Imre, a MOSZ elnöke hangsúlyozta a tagállamok közötti együttműködés szükségességét.
Czomba Sándor szerint a foglalkoztatás jövőjét is befolyásolja az EU versenyképessége. A foglalkoztatás növelése terén az államtitkár a belső munkaerő-tartalékok aktivizálásában látja a megoldást, főképp a fiatalok és az idősek foglalkoztatásában. Ezt követően Czomba Sándor a termelékenység javítását, a gazdasági növekedést, a fenntartható növekedés feltételeinek megteremtését, a kisvállalkozások támogatását, a zöld és digitális átállás ösztönzését, valamint a munkahelyek védelmét állította középpontba. Az államtitkár a belső munkaerő-tartalékok aktivizálása, a fiatalok és az idősek foglalkoztatása érdekében új programokat sürgetett a tanulás melletti munkavégzésre, valamint a munkában töltött életszakasz meghosszabbítására vonatkozóan. Továbbá hangsúlyozta, a technológiai feltételek és a munkaerőpiaci körülmények gyors változása megköveteli a munkavállalói alkalmazkodóképesség fejlesztését, új készségek és képességek elsajátítását. Ezért a képzési rendszereknek is a lehető leggyorsabban kell alkalmazkodniuk a körülményekhez, igazodva a munkaerőpiaci elvárásokhoz – fogalmazott.
A munkavállaló egészsége
Az első panelbeszélgetés, amelyet Felszeghy Sára moderált, a munkavédelemre és a munkafeltételek javítására koncentrált. A moderátor kiemelte: a munkavállaló egészsége a versenyképesség kulcsa. Kifejezte, hogy ezen a téren egységes irányelveket kell alkotnia az Európai Uniónak. Ikanov Gábor a foglalkoztatási megbetegedésekről és a kárrendezési eljárásokról adott elő, és hiányolta, hogy bár a foglalkoztatási megbetegedések kezelése tagállami hatáskör, az Európai Unióban nincs egységes kártérítési rendszer. Miskéri László arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkavállaló a munkaszerződés során a munkaerejét bocsátja áruba, nem pedig az egészségét, így a munkavédelem fejlesztése elengedhetetlen a tagállamokban és az Európai Unióban is.
Megfelelő minimálbérek
A második panelbeszélgetés Podruzsik Szilárd moderálásában a Megfelelő Minimálbérekről szóló irányelvekről szólt Ezzel kapcsolatban Szabó Imre Szilárd a munkajogi, Lajtai György a közgazdasági, míg Fürjes József az ágazati kihívásokról adtak részletes képet. Az előadók kifejtették, hogy az irányelvnek köszönhetően hangsúlyosabbá válhat a hatékony jogérvényesítés elve, előtérbe kerülhetnek a munkavállalók minimálbéren keresztüli védelmét biztosító mechanizmusok. Az előadások kiemelték a kollektív szerződéses lefedettség arányához kapcsolódó, valamint a minimálbér alakulásának nyomon követésérére és az adatgyűjtésre vonatkozó elvárások megjelenését. Szabó Imre Szilárd kiemelte, a kollektív szerződések számán kívül nagyon fontos azok tartalma, illetve kiemelte, a magyar Munka Törvénykönyve részletes szabályai sok esetben nem adnak elég ösztönzést a kollektív szerződések tárgyalásának. Lajtai György vázolta, a minimálbér megállapításakor egyrészt a megélhetési költségeket kell számításba venni, másrészt a gazdasági kiegyenlítődési igényeket, harmadrészt a versenyképességet. Fürjes Gábor József hangsúlyozta, bár az árvízi védekezésben élen jártak a víziközmű ágazat munkavállalói, az ágazatban dolgozók 60 százaléka a minimálbér közelében keres. Így az a helyzet állt elő, mint mondta, hogy a minimálbér központi emelésével sokkal magasabb keresetnövekedést tudhattak magukénak a munkavállalók, mint a kollektív szerződésekkel.
Kohéziós politika
Másnap Greinstetter Balázs a Nemzeti Fejlesztési Központ főigazgatójának előadása hangzott el „A kohéziós politika jövője és a foglalkoztatás” címmel. Elmondta: felzárkózási célokat fogalmaznak meg a tagállamok, Magyarország célja, hogy az öt legélhetőbb ország között legyen 2030-ra. Hozzátette, a tapasztalatok szerint a kohéziós politikában minden egyes euró hatása megnégyszereződött, de nem egyenletes a fejlesztés, a regionális különbségek megmaradtak. Ezért a kohéziós források 64 százalékát a leginkább hátrányos területekre fordították, illetve ösztönözték a funkcionális térségi kapcsolatok fejlődését és a komplex térségfejlesztési programokat. Három fő munkaerőpiaci programot indítottak, ezek az aktív munkaerőpiaci eszközök keretében a munkaerő biztosítását célzó programok, a fiatalok bevonása és a munkahelyi képzések támogatása voltak. Ez utóbbi program keretében 70 ezer munkavállaló vett részt képzésen.
Ezt követően azokról a pályázatokról beszélt, amelyek a szociális partnerek számára kerültek meghirdetésre, mint például a munkaügyi jogsegélyszolgálat, az ágazati munkavédelmi és egészségtudatosság programok és a vállalatokhoz adaptáló program. Jelenleg kapacitásnövelő programokra pályázhatnak a szociális partnerek.
Digitális kihívások
A „Munkaerőpiaci kihívások a digitális átállás korában" témakörhöz kapcsolódó panelbeszélgetést Koller Erika moderálta. Kártyás Gábor előadásában a digitalizáció okozta kihívásokra helyezte a fókuszt, amelyek nem csak az egyéni, de a kollektív munkajog területén is erőteljes változásokat eredményeznek. Az utóbbi évtizedben megjelentek az innovatív, nyitott, hálózat-jellegű szervezkedési logikát képviselő szakszervezetek és egyéb alternatív jellegű, rugalmas érdekképviseleti struktúrák. A digitális eszközök hatékonyságuknak köszönhetően tudnák csökkenteni a munkaidőt, valójában inkább meghosszabbítják. További probléma, hogy a digitalizációt és a vele változó körülményeket késve követi a jogalkotás, ennek terén az európai szabályozásnak is adósságai vannak. Szabó Imre Szilárd előadásában azt vizsgálta, hogy ennek kapcsán a kollektív munkajogi szabályozás milyen kihívásokkal néz szembe, különös tekintettel a versenyjogi szabályok okozta ellentmondásokra. Hatvani Jácint a digitalizáció hatásait saját ágazatában (villamosenergiaipar) mutatta be, különös tekintettel a munkaszervezési folyamatok átalakulására.
Mezőgazdaság
Az utolsó panelbeszélgetést, amely a „Zöld átmenet, a fenntartható foglalkoztatás a mezőgazdaságban” témakört ölelte fel, Kállay Piroska moderálta. Itt Bálint Csaba, az agrárfoglalkoztatás speciális kérdéseiről, Kasza Gyula az élelmiszerpazarlás az élelmiszerrendszerek szervezéséről, Vér Zsófia a rövid ellátási láncok jelentőségéről és a zöld átmenet kérdéseiről adott elő. A felkért hozzászólók elemezték a mezőgazdaságban megfigyelhető folyamatokat, a mezőgazdaság munkaerő-csökkenéséről, a technológiai változásokról és mindazokról a kihívásokról, amelyekre európai szinten kell megtalálni a válaszokat. Kállay Piroska elmondta, a magyar elnökség felkérésére az EGSZB véleményt készít elő a fenntartható és ellenálló élelmiszerrendszerek témájában, amely véleményhez a három felszólaló szakértelme nagyban hozzájárul majd.
A panelhez hozzászólók közül Dr. Huiber Tibor, a Mezőgazdasági, Erdészeti, Élelmiszeripari, Vízügyi és Vendéglátó Dolgozók Szakszervezete részéről annak a véleményének adott hangot, hogy nem volt elegendő a panel által biztosított időkeret ennek a fontos területnek a feltérképezésére. Az iparágban dolgozók élő rendszerrel dolgoznak, itt más a munkaidő meghatározása, vagy a munkavégzésnek más foglalkoztatás-egészségügyi vetületei jelentkeznek. Továbbá a mezőgazdaság területén a szociális kondícionalitást 2025-től alkalmazni kell. Ez azt jelenti, hogy az agrárvállalkozók nem jutnak forrásokhoz, ha nem teljesítik a jogszabályban előírt feltételeket. Mindezért fontos, hogy elinduljon a párbeszéd ebben a témában is.
forrás: liganet.hu
Kapcsolódó cikkek
Egy hétköznapi fűszerrel megszabadulhatsz a hangyáktól
2024. június 25. 16:24
Ki nem állhatják a szagát.
A hangyáktól nem könnyű megszabadulni, ha egyszer beköltöznek az otthonunkba. Amint megjelennek, azonnal meg kell próbálni elűzni őket, hogy elejét vegyük az inváziónak. De milyen házi praktikák segíthetnek ebben?
Elütöttél egy vadat? Kinek a felelőssége és ki fizeti ki a vad értékét?
2024. szeptember 23. 17:12
Nagyon sok esetben az autóst terheli a felelősség!
Az elmúlt hetekben ismét megnőtt a vadbalesetekről szóló hírek száma, ami összefügésben áll az állatok párzási időszakban megváltozó viselkedésével – figyelmeztetett hétfői közleményében a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).