Termésbiztonság csak megfelelő vetőmagokkal érhető el
2024. május 29. 15:20
Az ültetési szezonra való tekintettel a hatóság vetőmagmintákat ellenőrzött az elmúlt időszakban. Az akcióról dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára elmondta, hogy az illetékes vármegyei kormányhivatalok szakemberei tisztaság és csírázóképesség vizsgálata céljából vettek mintát összesen 78 darab kistasakos zöldségvetőmagból.
Négy fajból (csemegekukorica, retek, saláta és uborka) fajonként mintegy 20-20 terméket vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. A vizsgálatok eredményei alapján a kistasakos vetőmagok tisztasága minden esetben megfelelőnek bizonyult. A csírázóképesség tekintetében a minták 93,6%-a megfelelt a szabványokban előírt követelményeknek. Az előírásoknak mindössze 5 tétel nem felelt meg. Ezen tételek kapcsán a vásárlók védelmének érdekében a hatóság megtette a szükséges intézkedéseket ‒ fejtette ki dr. Nobilis Márton.
A megfelelő termés elérésének első lépéseként a kistasakos vetőmagok vásárlásakor minden esetben célszerű ellenőrizni a csomagoláson szereplő lejárati dátumot és az azonosító számot. Emellett érdemes figyelembe venni a tasakokon (általában) feltüntetett, a forgalmazó által ajánlott termesztéstechnológiát is. A hibrid vetőmagok esetében nem javasolt a magfogás és az újravetés, hanem évről évre új tételek vásárlása ajánlott, a megfelelő termésbiztonság érdekében ‒ foglalta össze a fogyasztók számára hasznos javaslatokat dr. Nobilis Márton.
forrás:AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
Ilyen termés várható idén ebből a közkedvelt gyümölcsünkből
2024. augusztus 13. 18:09
Vajon lesz okunk a panaszra?
Magyarországon a 2024. évben hozzávetőleg 5 776 hektáron termeltek szilvát, amely a 2023. évi adatokhoz képest egy enyhe csökkenést mutat. A legnagyobb termőterülettel rendelkező vármegyénk Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye, ahol jelenleg a szilvatermő felület közel 30%-a található. Jelentős termőterülettel rendelkezik még Bács-Kiskun és Pest vármegye is, együttesen több, mint a teljes termőterület 60%-át adják – írja a NAK és FruitVeB körképe a fruitveb.hu-n.
A juhászatoknak érdemes meggondolni, hogy kinek értékesítenek
2023. október 09. 15:51
A minőségi gyapjúból készült ruhák a luxus kategóriába tartoznak, ám a kevésbé jó minőségre nincs kereslet.
A gyapjú az egyik legfontosabb állati eredetű textilipari nyersanyag, de csak a töredékét teszi ki a textilipar nyersanyagainak – olvasható Vétek Tímea „Melléktermék, de talán nem mellékes – a gyapjúágazat helyzete és felhasználásnak új lehetőségei” című írásában, amely a Magyar Mezőgazdaság idei 30. számának juhászati mellékletében jelent meg.