Természetvédelmi kárt okozhatnak a költési időszakban végzett fa- és bokroskivágások
2024. április 17. 15:06
Természetvédelmi kárt okozhatnak a költési időszakban végzett fa- és bokorkivágások, ezért fokozott óvatosságra inti a szakembereket a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

A közeledő, május 10-i Madarak és Fák Napja alkalmából az egyesület felhívja a figyelmet arra, hogy a szaporodási és vegetációs időszakban végzett fa- és bokorkivágások súlyos természetvédelmi kockázatot jelentenek. Az elmúlt években általánossá váló gyakorlat nemcsak szakmailag igazolhatatlan, felesleges és káros, de a természetvédelmi és az erdőtörvényt is sérti, ugyanis védett állatfajok, köztük gerincesek tömeges sérülését és kínhalálát okozhatja – áll az MME keddi közleményében.

A bel- és agrárterületeken gyakorivá váló, rossz, természetkárosító, egy-egy helyszínen nagyobb területet érintő bokor- és fakivágási gyakorlat kapcsán látható, hogy a törvényi tiltás önmagában nem elegendő, a hatóságok képviselői nem tudnak mindenhol jelen lenni. Ezért rendkívül fontos, hogy ha a lakosság ilyen pusztítást lát, értesítse a hatóságokat. Ezt bizonyító erejű fotók készítésével és a helyszín, időpont, cselekmény leírását tartalmazó néhány soros tájékoztató e-mail, vagy levél küldésével lehet megtenni a megyei kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya részére.
A bokros, fás élőhelyekhez kötődő énekesmadaraink költési szezonja már márciusban megindul a fészeképítéssel, a tojások kiköltése és a fiókanevelés pedig április második felétől június elejéig tart. Ezt követően számos fajnak másodköltése is van június-júliusban. Természetesen a tavasz és a kora nyár más állatcsoportok és a növények számára is fontos szaporodási, virágzási időszak. Éppen ezért az ilyenkor végzett, különösen a nagy kiterjedésű bokor- és fakivágások védett és fokozottan védett állat- és növényfajok tömeges sérülését, elhullását okozzák. Ez pedig ellentétes a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényben foglaltakkal is.
forrás:agrotrend.hu / MTI
Kapcsolódó cikkek
Égetett rizshéjból gumiabroncs – ez aztán környezetbarát
2023. május 09. 10:23
És a gumiabroncsipar még csak a kezdet!
A nagymértékben diszpergálódó szilícium-dioxid (HDS) a gumiabroncsok egyik legfontosabb összetevője. Alacsony gördülési ellenállást biztosít, ami alacsonyabb üzemanyag-fogyasztást eredményez a belső égésű motoroknál és hosszabb hatótávolságot az elektromos járműveknél, valamint magas kopásállóságot, ami hosszabb élettartamot eredményez az abroncsoknál.
Özönlenek a fehér-orosz, mongol, kazah melósok az országba: ezek a városok a célpontjaik
2023. február 06. 14:51
Az elmúlt 7-8 évben megsokszorozódott a külföldi munkavállalók száma a magyar vidéken is. A koronavírus átmenetileg megakasztotta a növekedést, de azóta elindult a visszarendeződés. Ma már az ország számos pontján jelen vannak a külföldi munkavállalók, Szabolcs-Szatmár-Beregben ugyanúgy, ahogy például Vasban. Hogy boldogulnak nálunk? Ilyen fizetési feltételekkel és ingyen szállással nem találni magyar munkavállalókat? Mennyire sikeres a külföldiek beilleszkedése? Többek között erről is kérdeztük a hazai munkaerőközvetítő cégek szakembereit.