Történelmi mértékű támogatások segítik az agráriumot
2024. február 02. 14:49
A tavalyi évben új rekordot könyvelhettünk el, a sikeresen igényelt és kifizetett agrártámogatások mértéke ugyanis összességében meghaladta az 1300 milliárd forintot – jelentette ki Nagy István agrárminiszter csütörtökön, Vasszécsenyben, a Vas vármegyei búza- és szójatermelési verseny díjátadóján.

A tárcavezető a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy tavaly szójából 58 ezer hektárról összesen 177 ezer tonnát takarítottak be a gazdálkodók. Ebből Vas vármegyében csaknem 10 ezer hektáros területről, 34 ezer tonnás termés született. A hazai szójamennyiségből mintegy 60-70 ezer tonna hazai feldolgozású, amelynek jelentős része elhagyja az országot. 90-100 ezer tonna szóját pedig feldolgozatlan formában exportálunk.

Nagy István az exporttevékenységgel kapcsolatban elmondta, a kivitelünk jelentős hányadát továbbra is a gabonafélék biztosítják. Hangsúlyozta, tavaly 1 millió 54 ezer hektárról 5,63 tonna hektáronkénti hozammal, összesen 5,93 millió tonna búzát takarítottunk be. Vas vármegyében 2023-ban 46 ezer hektáros területről, hazai szinten a vármegyék között rekordot jelentő 6,7 tonnás hektáronkénti hozammal, 307 ezer tonnás búzatermés született.

Az agrárminiszter kiemelte, a történelmi mértékű támogatások is segítik, hogy elérjük a hosszú távú céljainkat. Azért dolgozunk ugyanis, hogy 2030-ra az agrárium termelékenysége a másfélszeresére, a hozzáadott érték a kétszeresére nőjön, a kivitel pedig 50 százalékos növekedéssel, 15 milliárd euróra emelkedjen. A magyar Stratégiai Terv is hozzájárul ahhoz, hogy a mezőgazdaság minden szereplőjének biztosítsa a továbbfejlődés lehetőségét. Meggyőződésünk, hogy mindenki nyertese lehet az új agrártámogatási rendszernek – fűzte hozzá a miniszter.

forrás:AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
Az Agrár EDIH szerepe az agrártermelés hatékonyságának növelésében – Minikonferencia
2023. október 19. 17:00
A termelők részére mutatják be az Agrár EDIH célját és szolgáltatásait, a konzorciumi tagok által.
A digitalizáció, az adat alapú működés, döntéshozás szerepe jelentősen megnőtt a mezőgazdaságban. Az európai digitális innovációs központok, az EDIH-ek, egyablakos ügyintézési pontok, amelyek támogatják a vállalatokat és a közszféra szervezeteit abban, hogy reagáljanak a digitális kihívásokra és versenyképesebbé váljanak. Magyarországon az EU és a hazai finanszírozással indított Agrár EDIH projekt célja a mezőgazdasági termelők versenyképességének növelése a digitalizáció eszközeivel.
A LEGVERSENYKÉPESEBB ÁGAZATOK KÖZÖTT A BAROMFIÁGAZAT
2024. május 17. 14:15
Közvetlen és nemzeti támogatásokkal, állatjóléti támogatásokkal, átmeneti támogatásokkal, valamint a vidékfejlesztési programokból származó támogatásokkal segítjük a baromfiágazatot - mondta Nagy István agrárminiszter május 16.-án csütörtökön, Budapesten a Baromfi Világnap alkalmából megtartott konferencián.