Tudtad? Az emberi vizelet környezetbarát műtrágyaként hasznosítható
2024. október 22. 21:14
A kutatók javasolják a vizelet begyűjtését és megfelelő technológiával történő alkalmazását.
A vizelet a növényekre gyakorolt kedvező hatása fokozható, és nagy dózisban is ártalmatlan – fotó: pixabay.com
A Birminghami Egyetem és a francia Montpellier-i Agro Intézet kutatói megállapították, hogy az emberi vizelet több olyan amino-vegyületet tartalmaz, amelyek kedvezően segítik a növények fejlődését.
A kutatók már régóta keresik a vizelet hasznosításának, illetve ártalmatlanításának lehetőségét, ezért a spenótkultúrákkal végzett és az ilyen célra történő alkalmazhatóságot bizonyító összehasonlító öntözési kísérletek fontos jelentőséggel bírnak.
Ezekkel sikerült ugyanis kimutatni, hogy a vizelet nem ártalmas a talajban élő baktériumközösségekre, sőt annak néhány hónapos tárolása révén a növényekre gyakorolt kedvező hatás fokozható, és nagy dózisban is ártalmatlan.
Az utóbbi esetben viszont a hagyományos trágyázáshoz képest több nitrogén szabadulhat fel, amelynek tanulmányozásához, illetve csökkentéséhez további kísérletek szükségesek.
Mindent összevetve azonban a kutatók javasolják a vizelet begyűjtését, és annak műtrágyaként való hasznosítására megfelelő technológia kidolgozását, miközben tovább folytatják a megfelelő adagolás hatásának elemzését.
Az egyetemi kutatások eredményeit Applied Soil Ecology folyóiratban tették közzé.
Forrás: sciencedaily.com
Kapcsolódó cikkek
Ismét a kiszáradás réme lebeg a Fertő-tó felett
2023. április 13. 14:15
Az osztrák–magyar határon átnyúló tó vízszintje ismét kritikus.
Kiszáradás
Ahogy már tavaly nyáron is írtunk róla, akkor az ausztriai sajtó vetette fel, hogy a két országnak meg kellene egyeznie és közös erőfeszítéseket kellene tenni annak érdekében, hogy megmentsék a Fertő tavat a kiszáradástól, valamint biztosítsák annak vízellátását Magyarország irányából.
Itt a magyar találmány! Retteghetnek a veszélyes ázsiai lódarazsak
2023. október 20. 17:04
Védekezési stratégia kidolgozását és intézkedések megkezdését teszi szükségessé a jelenlétük.
Az agrárszakma és a nagyközönség aggodalmát is felkeltette az a tény, hogy idén nyáron első ízben figyelték meg Magyarországon az invazív ázsiai lódarázs egyedeit. A fajjal kapcsolatos vizsgálatokban a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatói is kulcsszerepet vállaltak. Kiderítették például, hogy a faj Európa felől érkezett hazánkba, de részt vettek egy olyan eszköz felépítésében is, amely segítséget jelent a faj jövőbeli terjedésének lassításában.