Új munkaszüneti nap lehet még idén! Nagypéntekről tárgyal a parlament

2017. február 22. 08:12
Tizenegyre nőhet idén a munkaszüneti napok száma, amennyiben az Országgyűlés elfogadja az emberi erőforrások minisztere által beterjesztett törvényjavaslatot arról, hogy nagypéntek is munkaszüneti nap legyen. A törvényjavaslatról hétfőn este vitáztak a parlamenti képviselők.

Az értékek és az érdekek találkozásának nevezte nagypéntek munkaszüneti nappá nyilvánítását Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, aki az előterjesztés hétfői parlamenti ismertetésekor elmondta: a változtatás elfogadása esetén már idén tizenegyre nőhet a munkaszüneti napok száma.

Véleménye szerint a húsvét előtti péntek szabadon töltése világnézettől függetlenül mindenki számára nyereség, a családok életminőségét és a munkaerő-képességet is javítja, növeli a regenerálódás lehetőségét.

Balog Zoltán szólt az intézkedés várható pozitív hatásáról a turizmusra, és úgy ítélte meg: az elmúlt években a gazdaság növekedése érdekében tett kormányzati intézkedések pozitív hatásai többet nyomnak a latba a gazdaság szempontjából, mint egy fizetett szabadnap elrendelése.

Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár elmondása szerint a nagypéntek számos környező országban, összesen pedig több mint egy tucat európai országban már most is munkaszüneti nap. Leszögezte: a gazdasági növekedést megteremtő emberek megérdemlik az új munkaszüneti napot.

A szocialista Gúr Nándor jelezte, támogatják a javaslatot, ugyanakkor problémásnak látják, hogy a parlament "Orbán Viktor kinyilatkoztatása után", a munkavállalók megkérdezése nélkül készül döntést hozni. Az MSZP szerint ugyanis az embereket kellene megkérdezni, hogy mikor szeretnének új munkaszüneti napot. Véleménye szerint a többség nagy valószínűséggel azt támogatná, ha december 24-én nem kellene dolgozni. A képviselő hiányolta az intézkedés gazdasági hatásaira vonatkozó háttérszámításokat is.

Mirkóczki Ádám kijelentette, a Jobbik egyetért a javaslattal, ezért megszavazzák majd azt. Az ellenzéki politikus ugyanakkor arra kérte a kormányt, gondolkodjanak el azon, hogy december 24. munkaszüneti nappá nyilvánítása – sokkal kisebb gazdasági károkozás mellett – szintén megvalósítható.

Az LMP-s Ikotity István szerint is a társadalmi igények felmérésének kellene megelőznie egy új munkaszüneti nap bevezetését, abból pedig várhatóan az derülne ki, hogy szerencsésebb lenne december 24-én lehetővé tenni a dolgozók otthonmaradását.

Soltész Miklós erre reagálva kijelentette: a nagypéntek munkaszüneti nappá nyilvánítása iránti társadalmi igényt az támasztja alá, hogy az emberek több mint 90 százaléka istenhívőnek vallja magát... Hozzátette: nem gazdasági kérdésről van szó, és nincs is értelme ilyen síkon beszélgetni róla.

Burány Sándor (MSZP) szerint nem ördögtől való, hogy az egyházi ünnepekhez kapcsolódó társadalmi szokásokat figyelembe veszik, mert olyan törvényeket kell hozni, amelyek ezeket a hagyományokat is figyelembe veszik.

Balog Zoltán a vitában elhangzottakra reagálva azt kérte, hogy ne állítsák a képviselők szembe december 24-ét és nagypénteket, inkább örüljenek annak, hogy most adnak egy munkaszüneti napot. Emellett nem zárta ki azt, hogy megvitassák december 24. munkaszüneti nappá nyilvánítását is.

Munkaszüneti napok 2017-ben

Január 1. (hétfő)
Március 15. (szerda)
Április 14. (nagypéntek, tervezett)
Április 17. (húsvéthétfő)
Május 1. (hétfő) 
Június 5. (pünkösdhétfő) 
Augusztus 20. (hétfő) 
Október 23. (hétfő) 
November 1. (szerda) 
December 25. (hétfő)
December 26. (kedd)

adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Tatárföldre exportál kertészeti szaporítóanyagot Magyarország

2016. szeptember 08. 08:00
Magyar fajtájú burgonyafélék és bogyós gyümölcsök szaporítóanyagát exportálja az Oroszországhoz tartozó Tatárföldre az állami tulajdonú a Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. (MKSZN) - közölte a társaság az MTI-vel.

Közös európai célok Horvátországgal

2018. augusztus 13. 07:57
Keményen küzdünk azért, 2020 után olyan közös európai támogatásrendszerünk legyen, amely növeli a gazdák versenyképességét, elismeri a termelő hozzájárulását a környezetügyhöz és növelik a vidék megtartó-képességét – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért felelős államtitkár a Szentlőrinci Gazdanap megnyitásakor. Horvátország – a vásár partnerországa - szövetségesünk lehet ebben.