Új trend terjed a mezőgazdaságban: ezzel Európa is alig tudja tartani a lépést

2020. szeptember 29. 09:17
A vidéki közösségek és gazdaságok Európa-szerte történő megerősítését tűzte ki célul a Szent István Egyetem részvételével zajlott Szociális farm képzés a felsőoktatásban (SoFarEDU) elnevezésű Erasmus+ projekt. A szakmai partnerek a különböző célcsoportok igényeihez igazodva interdiszciplináris felsőoktatási tananyagokat dolgoztak ki, valamint meghatározták az oktatás minőségi normáit is.
Új trend terjed a mezőgazdaságban: ezzel Európa is alig tudja tartani a lépést

 

Az elmúlt években folyamatosan nő az érdeklődés a szociális gazdálkodás (social farming) mint új mezőgazdasági és szociális tevékenység iránt, erre a tendenciára azonban sem az agrár, sem a szociális egyetemi oktatási programok nem képesek megfelelően reagálni. Épp ezért a legtöbb európai országban csak néhány úttörő projekt kínál továbbképzést egyetemi szinten ezen a területen, tudhattuk meg a Szent István Egyetem közleményéből.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2012-ben kelt állásfoglalása szerint a szociális mezőgazdaság olyan innovatív megközelítés, amely két koncepciót köt össze: a többfunkciós mezőgazdaságot, valamint a helyi szintű szociális szolgáltatásokat, illetve egészségügyi ellátást. Olyan tevékenységek összességeként lehetne meghatározni, amelyek – növényi és állati – mezőgazdasági forrásokat használnak fel vidéki vagy városkörnyéki övezetekben olyan szociális szolgáltatások létrehozására, mint a rehabilitáció, a terápia, a védett munkahelyek, az egész életen át tartó tanulás és a társadalmi integrációhoz hozzájáruló más tevékenységek.

Ennek megfelelően a cél többek között az, hogy egy mezőgazdasági üzem keretén belül megteremtsék azokat a feltételeket, amelyeknek köszönhetően a sajátos szükségletekkel rendelkező személyek részt tudnak venni a gazdaság mindennapi tevékenységeiben, hogy így biztosítsák e személyek fejlődését és előrejutását, valamint, hogy javítsanak jóllétükön.

A szociális gazdálkodás a szociális szféra dolgozóit és a gazdálkodókat érinti leginkább, a témához kapcsolódó tudás ugyanakkor számtalan tudományterületet érint, így mezőgazdasági ismeretek, menedzsment-készségek, valamint szociálpedagógiai kompetenciák egyaránt szükségesek hozzá. A különböző érintett szakmák eddig azonban nem vagy csak elhanyagolható mértékben kerültek kapcsolatba egymással.

A 2017-1-DE01-KA203-003583 azonosítójú SoFarEDU-projekt célja a vidéki közösségek és a vidéki gazdaságok megerősítése volt Európa-szerte, a szociális gazdaságok számának és mindenekelőtt minőségének növelésével. Ezen célkitűzését úgy kívánta megvalósítani, hogy az egyetemi képzőhelyek számára eszközöket biztosított a szükséges szociális gazdálkodási ismeretek elsajátításához. A szociális gazdálkodás oktatás minőségi normáinak meghatározása, illetve a különböző célcsoportok igényeihez igazított felsőoktatási tananyagok kidolgozása révén a szociális gazdálkodással kapcsolatos képzés jelentős fejlődésnek nézhet elébe.

A projekt keretében létrehozott eredménytermékek tartalmazzák a szociális gazdálkodás oktatásának minőségi szabványait, pedagógiai útmutatót, mintatantervet, a témaköröket bemutató absztraktkötetet és az egy-egy témakört teljes terjedelmében kidolgozva tartalmazó tankönyvet. Az absztraktgyűjtemény és az oktatási tananyag angol és magyar nyelven is hozzáférhető a projekt honlapján.

A projekt a német Thüringer Ökoherz e.V. vezetésével, a Szent István Egyetem, a cseh JABOK – Academy of Social Pedagogy and Theology és a University of South Bohemia in Èeské Budìjovice, a német Hochschule für Nachhaltige Entwicklung Eberswalde, az osztrák Hochschule für Agrar- und Umweltpädagogik, valamint a norvég University College of Agriculture and Rural Development részvételével zajlott. A projekt teljes támogatási összege 438 115 euró volt, melyből a Szent István Egyetem 40 489 eurós forrásban részesült.

(A cikkben felhasznált képek a Szent István Egyetem tulajdonát képezik.)

agrarszektor.hu

Kapcsolódó cikkek

MINTEGY 950 MILLIÁRD FORINT HASZNÁLHATÓ FEL A VIDÉKFEJLESZTÉSI PROGRAMBAN IDÉN

2021. április 19. 09:29
A Vidékfejlesztési programban az idén több mint 950 milliárd forint használható fel - mondta Nagy István agrárminiszter a Győr-Moson-Sopron megyei Beleden, ahol az Extra Tej Termelő Kft.-nek támogatói okiratot adott át a szarvasmarhatelep fejlesztésére. E szerint 550 millió forinttal segíti a kormány a mintegy 1 milliárd forintos beruházást.

Itt van Brüsszel nem titkolt mesterterve: így alakítanák át a magyar vidéket

2020. július 07. 08:59
Nagyot profitálhat a vidék az Európai Unió tisztább és versenyképesebb Európát szolgáló, körforgásos gazdaságra vonatkozó új cselekvési tervéből. A fókusz ezután a fenntartható termékekre irányul, amelyek új gazdasági lehetőségeket nyújtanak és vadonatúj fogyasztási kultúrát is teremtenek. A körforgásos gazdaság ráadásul megerősítheti az EU ipari bázisát, és ösztönözheti a vállalkozásalapítást és a vállalkozói készséget a kis- és középvállalkozások számára. A magánszemélyek így jó minőségű, működőképes és biztonságos termékekhez juthatnak hozzá, amelyek hatékonyak és megfizethetőek. A HelloVidék most a Régiók Európai Bizottságától kért információkat az új elképzelésekről és tervekről.