Újabb bérmegállapodás a láthatáron

2019. november 19. 09:16
2019. november 12-én tartotta ülését a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fóruma (KVKF), ahol a felek egyetértettek abban, hogy újabb, többéves bérmegállapodásra lenne szükség.

Eredményesnek értékelték a résztvevők a 2017-ben megkötött középtávú megállapodást a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fórumának novemberi ülésén, és egyetértettek abban, hogy újabb, többéves megállapodás szülessen. Az újabb bérmegállapodásban szereplő mértékek azonban többek között az infláció alakulásától és az újranyitott jövő évi minimálbér-tárgyalások kimenetelétől is függnek.

Szakszervezeti oldalról a hozzászólók kiemelték a sok helyen kritikus létszámhiányt, az elvándorlást, amit a korábbi középtávú megállapodás sem volt képes teljeskörűen orvosolni. Emiatt több vállalat a működőképesség határára került, amit tovább nehezítenek az összetorlódott bérek.

A munkáltatói oldal megerősítette, hogy jelentős bérfejlesztési igények merültek fel, ami a közszolgálatot ellátó vállalkozások számára saját erőből nem teljesíthető, így szükséges a kormányoldal bevonása. A STRATOSZ képviseletében Dávid Ilona, a szövetség elnöke munkáltatói érdeknek nevezte a munkavállalók hosszútávú megtartását, a munkaerőhiány csökkentését.

A kormányoldalról Fónagy János államtitkár sikeresnek értékelte a három évet, és jelezte, hogy a kormány az egész társadalom számára fontos ágazatokban a képzett és a fiatal munkaerő pótlását biztosítani kívánja. Schanda Tamás államtitkár ezt azzal egészítette ki, hogy a kormány célja, hogy "ezúttal is egy adott esetben több évre szóló megállapodás szülessen".

A KVKF keretein belül a tárgyalások folytatására az infláció mértékének ismertté válása, illetve a vártnál jobb gazdasági teljesítmény miatt november 11-én újranyitott, a jövő évi minimálbéremelésről szóló tárgyalások lezárása után kerülhet sor.

 

liganet.hu

Kapcsolódó cikkek

Be kell zárni a bérszakadékot

2021. július 21. 17:15
Míg a digitalizáció felgyorsult, a nők számára lemaradást hozott a koronavírus-járvány az esélyegyenlőség szempontjából. Az EU-n belül a nemek közötti bérszakadék még mindig 13-14% körül mozog. Míg a férfiak élhetnek a megszakítás nélküli karrierív és bérnövekedés előnyeivel, a nők többnyire nincsenek is ott a vezetői testületekben. Még a mesterséges intelligencia is előítéletes lehet, ha nem vesznek részt a fejlesztésében nők

Nagyon fog fájni a vendéglátóknak, hogy a SZÉP-kártyával élelmiszert is vehetnek már a munkavállalók

2022. február 08. 09:06
A szektor teljesítménye a járvány miatt nagyban függ ettől a fizetési módtól