Újabb botrány a növényvédő szerek miatt
A Dow Chemical vegyipari óriás arra kéri a Trump-kabinetet, hagyja figyelmen kívül azokat a tanulmányokat, amelyek az organofoszfát típusú vegyületek káros hatásairól tanúskodnak. Az amerikai AP hírügynökséghez is eljutott levelet április közepén küldték el a Dow ügyvédei és két másik gyártó képviselői három kormányzati szervnek.
Az amerikai környezetvédelmi hivatal (EPA) legfrissebb értékelése szerint a klórpirifosz „valószínűleg hátrányosan érint” 1778 állat- és növényfajt, köztük veszélyeztetettnek számító emlősöket, madarakat, halakat és békákat. A diazinon és malathion esetében hasonló eredményre jutottak.
Az EPA új vezetője, Scott Pruitt viszont – szembemenve saját szervezete álláspontjával – már a múlt hónapban kijelentette, hogy nem támogatja a Dow klórpirifosz hatóanyagú növényvédő szereinek betiltását, hiába mutatnak rá itt is a tanulmányok, hogy károsan hatnak a gyermekek agyi fejlődésére. Scott Pruitt volt egyébként az is, aki szerint a szén-dioxid-kibocsátás nem meghatározó tényezője a globális klímaváltozásnak.
A Dow Chemical szerint a tanulmányok nem megbízható tudományos alappal rendelkeznek, ezért a saját maguk által felkért szakemberekkel próbálja bizonyítani igazukat. A konszern nem mulasztotta el kinyilatkoztatni azt sem, hogy a magasabb terméseredmények elérése mellett az emberi egészség és a környezet védelmét is mindig szem előtt tartják. Az EPA nyilatkozata szerint egyelőre nem találkoztak a Dow hivatalos képviselőivel, de körültekintően fognak eljárni az ügyben.
A Dow Chemical az 1960-as évek óta forgalmaz klórpirifosz hatóanyagú szereket alma, cseresznye, citrusfélék és más növények kezeléséhez. Egyedül az USA-ban évente mintegy 2300 tonnát értékesítenek belőlük. Egy 2012-es tanulmány azt állította, hogy e vegyszerek a talajvizet is beszennyezhették fél évszázad alatt.
A malathion alapú szereket előállító FMC Corporation szerint a hatóanyag fontos eszköz a rovarkártevők elleni harcban, az EPA-tanulmány visszavonása pedig elegendő időt adna a megalapozottabb vizsgálatok elvégzéséhez. A diazinonnal dolgozó Adama nem válaszolt az AP megkeresésére.
A Bush-kormányzat már 2005-ben betiltotta a diazinon hatóanyagú szerek házi használatát (hangyák és más kártevők ellen), de zöldségeknél és gyümölcsöknél továbbra is szívesen alkalmazzák a farmerek. A malathion elsősorban szúnyogok és gyümölcslegyek ellen való, de a tetűirtó gyereksamponokban is megtalálható.
Az AP felhívta a figyelmet arra, hogy a Dow Chemical 1 millió dollárral támogatta Donald Trump elnök beiktatási ceremóniáját, és további jelentős összegekkel a kampányát, ráadásul Andrew Liveris elnök-vezérigazgató fontos megbízást is kapott, belkereskedelmi ügyekben ad tanácsokat a kabinetnek. Hivatalos adatok szerint a Dow 13,6 millió dollárt költött tavaly lobbizásra.
A Dow Chemical jelenleg éppen „házasságra készül” a szintén amerikai DuPont vegyipari konszernnel. Március végén az Európai Bizottság jóváhagyta a két cég egyesülését. Ezzel elhárult a legnagyobb akadály, vagyis az ügylettel létrejöhet a világ legnagyobb, mintegy 130 milliárd dollár piaci tőkeértékű vegyipari óriásvállalata.
Úgy tűnik, az organofoszfát típusú vegyületek kapcsán hasonló globális vita van kialakulóban, mint a glifozát növényvédőszer-hatóanyag esetében. Miután az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) úgy nyilatkozott, hogy a glifozát rákkeltő hatása a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján nem bizonyítható, Phil Hogan uniós mezőgazdasági biztos máris felvetette, hogy a szer használatát további tíz évre engedélyezni kellene.
www.agrarszektor.hu
Kapcsolódó cikkek
Megállíthatatlan a munkabalesetek számának növekedése?
Fontos feladata volt korábban a Szakszervezeteknek a munkahelyeken az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkafeltételek felügyelete, azonban a 2012 évi I. tv. (Munka törvénykönyve) a Szakszervezetek ezen jogosítványát már nem biztosította. A baleseti statisztika egyértelműen igazolja, hogy a Mt. változása utáni időszakban folyamatosan növekszik a munkabalesetek, azon belül is a halálos balesetek száma. A törvény alkotóknak el kellene gondolkodni ezen a tényen.