Ukrán torma nem jön, mégis padlón vannak a felvásárlási árak
2023. november 02. 14:14
Annyira alacsony a torma felvásárlási ára, hogy egyre kevésbé éri meg termelni, mert még az önköltséget is alig fedezi.

A témával kapcsolatban a Kossuth Rádió HajnalTáj című műsorában hangzott el riport. Tavaly a szárazság ellenére jobb évet zártak a termelők, mint amilyen nagy valószínűséggel idén fognak. 2022-ben kisebb területen több és jobb minőségű termést sikerült betakarítani még a vízhiány közepette is, ráadásul a felvásárlási árak is kedvezőbben alakultak, mint idén. A termés ugyan most is jó, de a felvásárlási árak szokatlanul alacsonyak. Az elsőosztályú tormát az önköltségi ár közelében veszik át. Bagamér polgármestere már többször is találkozót kezdeményezett az ügyben dr. Nagy István agrárminiszterrel.

Mint az a riportban elhangzott: most már ha kell, a tormát is muszáj öntözni, mert a víz hiánya a termés mennyiségét és minőségét is befolyásolja. Tavaly ősszel kilónként 600 forintot is fizettek a felvásárlók az elsőosztályú tormáért, így aki felvette a kesztyűt az aszállyal szemben, még jól is járhatott, főleg ha az igénybe vett támogatást is hozzácsapta a bevételhez. Ezzel szemben idén ugyan jó volt az idő, elegendő eső hullt, a torma szépen fejlődött és jó lett a termés – az viszont már tavasszal látszott, hogy az ár messze elmarad a tavalyitól. A termelők szerint nagyon nagy a bizonytalanság, a számukra kínált szerződések – amelyeket voltak, akik nem írtak alá – nettó 300 forintos felvásárlási árról szólnak, amit a piaci körülmények nem indokolnak. Eközben a gazdák önköltsége technológiától függően 350-400 forint körül alakul. Ráadásul "biankó" szerződések is születtek, amelyek árat nem tartalmaznak, a felvásárlók arra hivatkoznak, hogy a partnereik, a feldolgozók által kínált árakhoz igazodnak majd a piaci árak.
A "torma fővárosaként" emlegetett Bagamér polgármestere, Erdős Tibor már nem először kezdeményezett találkozót dr. Nagy István agrárminiszterrel a termelők gondjaival kapcsolatban. A tárcavezető most arra tett ígéretet, hogy felveszik a kapcsolatot a felvásárlókkal és amit a minisztérium megtehet, azt meg is teszi. Ugyanakkor felhívta a polgármester figyelmét arra, hogy az ár meghatározására nincs jogosultságuk.

– Jeleztem miniszter úrnak, hogy a szerződési fegyelemre kellene jobban odafigyelni, hogy a kereskedők a megállapodásban foglaltakat jobban tartsák be és szerződés nélkül senkitől ne vásároljanak tormát – szögezte le Erdős Tibor. – Vegyék komolyabban a kereskedők a kereteket vállaló termelőiket és vállaljanak olyan árakat, melyek a gazdák számára is garanciát jelentenek, és amelyek hatására a következő évben is ellátják a felvásárlókat elegendő tormával.

Az európai össztermés felét Magyarország, szűkebben Hajdú-Bihar adja. A magyar torma hazája Bagamér, Vámospércs, Kokad, Álmos, Létavértes és Újléta térsége. Itt az elmúlt években átlagosan 1300 hektáron termeltek 11-12 ezer tonna tormát.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
A magyar baromfiágazatnak fegyelmezett integrációban kell részt vennie
2024. január 22. 14:46
Ahhoz, hogy a magyar baromfiágazat megfeleljen a piaci igényeknek, egy nagyon komoly, fegyelmezett integrációban kell részt vennie – jelentette ki az agrárminiszter január 19.-én, pénteken, a Bács-Kiskun vármegyei Bácsalmáson.
Nehéz előre tervezni
2023. június 21. 18:46
A szántóföldi zöldségtermesztők az utóbbi időben több olyan körülménnyel találták szembe magukat, melyekre nehéz felkészülni. A tavalyi aszály után idén tavasszal sok csapadék esett, és bár ennek így kellene lennie, az előző években nem volt jellemző. A magas infláció és a szomszédban dúló háború pedig a piaci viszonyokat rajzolja át. Egy termesztési és egy feldolgozóipari szakembertől kértünk helyzetjelentést.
A szabadszállási Róna Mezőgazdasági Szövetkezetben az idei vetésszerkezetben nincsenek kiugrások, minden zöldségfajt a megszokott területre tervezték, hogy tartani tudják a vetésforgót.