Vadludak, barlangok, csillagok – Őszi szüneti élmények a nemzeti parkokban

2024. október 29. 17:37
Az őszi szünetben Magyarország nemzeti parkjai színes és változatos programokkal várják a természetkedvelőket az ország különböző pontjain. A látogatók nem mindennapi élményeket szerezhetnek a vadludak és darvak megfigyelésétől kezdve, a bioszféra rezervátumok ünnepén át egészen a denevérek nyomába eredő barlangtúrákig.
Vadludak, barlangok, csillagok – Őszi szüneti élmények a nemzeti parkokban
Az őszi szünetben sokszínű programokon keresztül a látogatók testközelből figyelhetik meg az állatok viselkedését és életmódját, és szakértők segítségével mélyebb betekintést nyerhetnek a védett állatok mindennapjaiba. A látogatók megtapasztalhatják azt is, hogyan él együtt ember és állat a természetes környezetben.
A Fertő szikes tavainál például vadludak és darvak különleges vonulását bemutató programok szerveződnek, a Körösvölgyi Állatpark november 1-3. között egyedi látványetetéssel és állatismertetővel várja az érdeklődőket, a Hortobágyi Nemzeti Park október 26. és november 3. között vezetett túrákat kínál a darvak nyomában, ahol a látogatók felfedezhetik a daruvonulás csodáit, a vonuló darvak viselkedését és életmódját. A Bükki Nemzeti Park október 31-én izgalmas programmal várja az érdeklődőket a Szent István-barlangban, „Rémisztő útvesztő a denevérekhez” címmel, amely során a bátor résztvevők egy hosszú túrán fedezhetik fel a barlang sötét és titokzatos világát.
A Bioszféra Rezervátumok Nemzetközi Napja alkalmából az Aggteleki Nemzeti Park november 2-án ünnepi túrát szervez, amely során a résztvevők megismerhetik a bioszféra rezervátum jelentőségét. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park szintén ezen a napon tartja a Mura-menti Bioszféra Rezervátum Napját, ahol vezetett túrán barangolhatják be a Mura vidékének gyönyörű tájait az érdeklődők. A program során a helyi növény- és állatvilág különlegességeit fedezhetik fel a résztvevők, miközben a környezettudatosság fontosságára hívják fel a figyelmet. Az esti lovaskocsikázással Salföldön pedig az őszi táj sejtelmes szépségeit élvezhetik a látogatók.
 
A csillagászat iránt érdeklődők számára a Pannon Csillagda, valamint a Bükki Csillagda is érdekes, színes nappali és esti programot kínál, modern csillagvizsgálókból figyelhetik meg a látogatók az őszi égbolt különleges jelenségeit.
 
A Kiskunsági Nemzeti Parkban október és november során szerda délutánonként tárlatvezetéssel egybekötött túrákat tartanak a Kurgán Természetvédelmi Bemutatóhelyen, ahol a látogatók megismerkedhetnek a helyi növényvilággal és a természeti értékek megőrzésének fontosságával. A kecskeméti Természet Háza Látogatóközpontban pedig egész héten, hétfőtől péntekig fogadják az érdeklődőket, ahol interaktív kiállítások segítségével mélyíthetik el környezettudatos ismereteiket.
 
A Duna-Ipoly Nemzeti Parkban változatos családi programok, például az „Őszi Zsongás” a Jókai kertben, és vadlibahúzás figyelése várja az érdeklődőket, amelyeken kicsik és nagyok egyaránt megtalálják a számukra érdekes élményeket.
 
A programok nagy része regisztrációhoz kötött, ezért érdemes mindig előzetesen tájékozódni az adott nemzeti park igazgatóság honlapján és közösségi felületein.
 
forrás: AM Sajtóiroda

Kapcsolódó cikkek

Új kiállítással kezdődött el a Munkácsy 180 emlékév Békéscsabán

2024. február 21. 17:41
A Hazafias festészet a négyzeten – Munkácsy Mihály Honfoglalás címmel megnyílt kiállítás október 27-ig tekinthető meg a Munkácsy Mihály Múzeumban.
Munkácsy a legnagyobb magyar festőként él a köztudatban, és már életében legendává vált. 

Több mint 200 nyitott levendulás várja a közönséget a szezonban

2023. június 02. 14:35
185 hazai és 44 határon túli olyan levendulásról van tudomásunk, amely a közönség számára nyitott.
 
"Kevesen tudják, hogy az első levendulatövek bencés szerzetesekkel érkeztek hazánkba Olaszországból és hosszú időn keresztül gyógynövényként alkalmazták azokat a kolostorokban. Szintén érdekesség, hogy a valódi levendula megszárított virága hivatalos volt már a Magyar Gyógyszerkönyv 1871. évi első kiadásában is, továbbá hivatalos gyógynövénydrog a jelenleg hatályos VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is” – avat be minket Lakatos Márk, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Károly Róbert Campusának mesteroktatója.