Vízvisszatartás a termőföldeken

2024. október 09. 12:02
A legfontosabb ösztönzőt a gazdálkodók számára a saját környezetükben működő példák megismerése jelenti, csak ezt követik a támogatási lehetőségek.
Vízvisszatartás a termőföldeken
– közölte Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) által szervezett műhelykonferencián, ahol bemutatták a 2024 márciusában több mint 10 ezer gazda körében végzett vízvisszatartással kapcsolatos tudás és hajlandóság országos felmérést, valamint a résztvevők megvitatták az eredményeket és a KAP ST vízvédelmi célú pályázatok kapcsolódásait.
 
Az Agrárminisztérium megbízásából a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) falugazdász-hálózatának bevonásával készített felmérés szerint a válaszadók 80%-a fontosnak tartja a termőterületi vízmegtartást, és a tervezett célterületek több mint felén akár a hasznosítást is megváltoztatnák ennek érdekében. A megvalósításhoz azonban a szakmai segítség mellett anyagi támogatásra is igényt tartanak. A felmérés alapján öt mintaterületen valósítanak meg a termelők a vízügyi igazgatóságok szakmai iránymutatása mellett vizek visszatartását célzó projekteket gyengébb minőségű termőföldeken.
 
A felmérés eredményeit felhasználjuk a termelői vízvisszatartási infrastruktúra fejlesztésére és fenntartására irányuló, most készülő pályázati konstrukciónkban. Ez hasznos ösztönző lehet a vízmegtartásra fogékony és nyitott gazdálkodók számára – emelte ki a konferencián Feldman Zsolt, aki beszámolt a korábbi szabályozási és támogatási kísérletekről a termelői vízvisszatartás és -megtartás ösztönzése területén.
 
Az államtitkár tájékoztatása szerint a 2023-ban indult új Közös Agrárpolitika ciklusában egy megújult eszköztárat állítottak össze erre a célra. Például az időszakosan víz borította területek támogathatóvá váltak a területalapú támogatási rendszerben, az Agro-ökológiai Program keretében az agrártárca ösztönzi azokat a gyakorlatokat, amelyek a talajszerkezet javításán keresztül segítik a talajnedvesség megőrzését. A belvíz vagy éppen az időszakos vízborítás megőrzési kötelezettségének vállalása megjelenik az Agrár-környezetgazdálkodási Program szántóra vonatkozó előíráscsomagjában – tette hozzá.
 
forrás: AM Sajtóiroda

Kapcsolódó cikkek

A BEPORZÓK MEGÓVÁSA KÖZÖS KÖTELESSÉGÜNK

2023. március 28. 10:26
Közös faültetéssel hívta fel a figyelmet a beporzók védelmére és a biológiai sokféleség megóvására Nagy István agrárminiszter és Marjan Cencen, Szlovénia nagykövete.
 
A tárcavezető hangsúlyozta, a természet az egyik legnagyobb kincsünk, ezért mindent meg kell tenni azért, hogy fenntartható és biztonságos környezetben élhessünk. Nagy István kiemelte, az Európai Unióban mintegy 17 millió méhkaptár van, és 600 ezer méhész dolgozik. Összehasonlításul: Magyarországon 1,2 millió méhcsaládot tartanak a gazdák és 13 méhcsalád jut egy négyzetkilométerre. Ez a szám nálunk a legmagasabb a világon.

Újabb vármegyében jelent meg a madárinfluenza

2024. január 18. 13:57
Az érintett állomány ‒ már a gyanú alapján megkezdett ‒ felszámolása be is fejeződött.
 
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma ezúttal Somogy vármegye területén igazolta a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét.