VKF: 2027-től a minimálbér az átlagkereset 50 százaléka lesz

2024. szeptember 23. 17:24
2024. szeptember 18-án, a Versenyszféra és a Kormány Állandó Fóruma megbeszélése után Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek vezetője a Világgazdaságnak elmondta, a jövőben intézményesedik a VKF, azaz felhatalmazást kap a minimálbér és a garantált bérminimum megállapítására, amelynek 2027. január elsejétől várhatóan a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát el kell érnie.
VKF: 2027-től a minimálbér az átlagkereset 50 százaléka lesz
Több részkérdésben is sikerült megállapodniuk a munkaadóknak és a munkavállalói érdekképviseleteknek a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) szerdai ülésén – tudta meg a Világgazdaság. Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek vezetője lapunknak elmondta: megegyeztek abban, hogy az uniós minimálbérről szóló irányelv alapján intézményesedik a VKF, az erről szóló kormányrendeletet vitatták meg a felek. Eddig ugyanis a háromoldalú megállapodás alapján működött a fórum, a jövőben azonban már jogszabályi formát ölt, azaz felhatalmazást kap a minimálbér és a garantált bérminimum megállapítására.
 
Mészáros Melinda jelezte, hogy a kormányrendelet, amelyet megvitattak, még a mai nap folyamán a Stratégiai Kabinet elé kerül, ez rögzíti a VKF mellett azt is, hogy mi az a referenciaérték, amelyhez viszonyítani fogják a minimálbért. A mai megállapodásuk értelmében 2027. január elsejétől a minimálbérnek a rendszeres bruttó átlagkereset összegének az 50 százalékát el kell érnie.
Emellett meghatározták azt az időszakot is, amely a viszonyítási alap lesz majd: a tárgyalások megkezdésének időpontjától számított négy negyedévnek a rendszeres bruttó átlagkereseti adata. Ha a tárgyalások több hónapig elhúzódnak, ezt a viszonyítási alapot folyamatosan korrigálni fogják, mindig a legfrissebb négy negyedéves adatot figyelembe véve.
 
Középtávon maradhat a garantált bérminimum
A Liga Szakszervezetek vezetője beszélt a garantált bérminimumról, amelynek megszüntetését a szakszervezetek támogatják. Mészáros Melinda elmondta, hogy a kormány sem zárkózik el egy új rendszer kialakításától, egy dolgot nem szeretne, hogy vegyes megállapítási rendszer alakuljon ki, tehát több fórum legyen hivatott az ágazati tarifák megállapítására.
 
"Az már biztosra vehető, hogy a garantált bérminimum középtávon a jelenlegi formájában a VKF megállapításával megmarad. Hogy ezt követően hogyan tudjuk az ágazati párbeszédbizottságok rendszerét kialakítani, az egy hosszadalmasabb tárgyalási sorozatot vetít előre" – mondta a szakszervezeti vezető, hozzátéve, hogy egyelőre csak kisebb technikai módosításokat tervez a kormány, jogszabály-módosításokra csak a következő években kerülhet sor. Addig, amíg az új rendszer nem alakul ki, egy átmeneti időszak lenne, ami kellő felkészülési időt tenne lehetővé a felek számára. Megjegyezte, hogy aki hamarabb képes és kész erre, annak most is megvan a lehetősége az ágazati tarifarendszerre való átállásra.
 
A munkástanácsok az ágazati megoldások felé terelnék a tárgyalásokat
Intenzívebb tárgyalásokat szeretne a Munkástanácsok Országos Szövetsége. Szabó Imre Szilárd ügyvezető alelnök a Világgazdaságnak azt mondta, örvendetes, hogy a minimálbér nagy arányban emelkedhet a következő években, valójában a központi kérdés, hogy mi lesz a garantált bérminimummal. Korábban a Bruttó című makrogazdasági podcastünkben a szakszervezeti vezető arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre inkább gátjává válik a hazai bérdinamikának a kételemű magyar bérrendszer. A munkástanácsok épp ezért szorgalmazza, hogy ágazati megoldások, azaz a bértarifa rendszer kidolgozásának irányába haladjanak a tárgyalások, amelyekről az eddigi egyeztetéseken csak érintőlegesen esett szó.
 
Makrogazdasági adatokra várnak a vállalkozók
„Azt a rendszert, amely meghatározza, hogy az EU-irányelvnek megfelelően továbbra is a VKF egyeztet a minimálbérről és a garantált bérminimumról, leütöttük” – mondta lapunknak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára, hozzátéve, hogy ez a megállapodás tartalmazza azt is, hogy a rendszeres átlagkereset lesz a vetítési alap, „ezt mindenki tudomásul vette”. Elmondása szerint a hat szereplőből a munkaadói oldal egyhangúlag támogatta, a munkavállalói oldalon kettő támogatta, egy tudomásul vette.
 
A VOSZ főtitkára jelezte, hogy az összes többi kérdés megvitatásának feltétele, hogy a kormány rendelkezésükre bocsássa a jövő évi makrogazdasági adatokat, ugyanis egyelőre nem tudják, hogy mennyi lesz az infláció és a növekedés jövőre. 
Reményei szerint ugyanakkor szeptember végéig megkapják a pontos adatokat, ezt követően októberben ülhet össze ismét a VKF. Perlusz László a garantált bérminimum kapcsán elmondta, hogy a mai tárgyalás alapvetően nem erről szólt, ugyanakkor érintették, már csak azért is, mert a minimálbér-emelési tételeknél egyáltalán nem mindegy, hogy mi lesz a sorsa. Megismételte, amit korábban mondott lapunknak, hogy nyitottak a rendszer átalakítására, de azt is el tudják fogadni, hogy a jelenlegi formájában fennmarad.
 
forrás: vg.hu

Kapcsolódó cikkek

Több, mint 1000 aláírással mentették meg az iskolai portás állását

2024. július 22. 15:11
A tankerület menesztette volna Józsi bácsit, de a diákok és a szülők nem hagyták.
 
Január végétől nem foglalkoztatta volna tovább a tankerület a Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium portását, amiből nagy felháborodás kerekedett a településen. Az iskola volt és jelenlegi tanulói, valamint a szülők összefogtak, hogy aláírásgyűjtéssel igazolják, igenis szükség van Józsi bácsi szolgálataira.

Zöld jelzést kapott a magyar-szlovén földgáz interkonnektor építése

2023. augusztus 31. 14:43
Véglegesítettük az energia terén történő együttműködési megállapodásunkat, ennek értelmében zöld jelzést kapott a magyar-szlovén földgáz interkonnektor építése – közölte a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán kedden.
Szijjártó Péter hozzátette, hogy Szlovénia Magyarország egyetlen olyan szomszédja, amellyel nincs összekötve az ország gázvezetékrendszere, most ezt a hiányt orvosolják.