WWF: Katasztrofális következményei lehetnek az új vízgazdálkodási törvényjavaslatnak
A törvényjavaslat eltörölné a mezőgazdaságban öntözési céllal használt talajvízkutak létesítésének és üzemeltetésének engedélyezését azokon a területeken, ahol az öntözés felszíni vízből nem megoldható
– emlékeztet a közlemény, a WWF szerint azonban a törvény helyett vízgazdálkodást ösztönző és agrártámogatási koncepciót kellene kialakítani.
A szervezet hozzáteszi, a jelenlegi szabályozás vízjogi engedélyhez köti a mezőgazdasági öntözési célú kutak létesítését, a vízgazdálkodási törvény módosítására tett javaslat azonban bizonyos feltételek mellett eltörölné ezt az engedélyezési eljárást és csupán bejelentési kötelezettséget írna elő. Az indoklás szerint a lépésre azért van szükség, hogy csökkenjenek a gazdákra háruló adminisztrációs terhek.
A biztonságos mezőgazdasági termeléshez vízpótlásra van szükség, de nem mindegy, hogy a vizet honnan és miből pótoljuk. A szóban forgó törvényjavaslat a vízkészletek túlhasználatát vagy éppen pazarlását tenné lehetővé olyan aszályos időszakokban, amikor ezekkel takarékosan kellene bánni.
– szögezik le. Hozzáteszik: gazdákat inkább arra kellene ösztönözni, hogy takarékosan használják fel a vizet, és hogy fenntartható módon gazdálkodjanak a lehulló csapadékkal, valamint a földeken megjelenő belvízzel.
A WWF Magyarország azért is kifogásolja az új törvényjavaslatot, mert annak benyújtása előtt az érintettekkel nem történt egyeztetés, különösen a vízhiányos területeken tevékenykedő gazdákkal. Úgy vélik, részletesen vizsgálni kellett volna a környezeti és társadalmi hatásokat, továbbá szükséges lenne a módosított törvénynek az uniós és hazai jogszabályokkal is összhangban kerülnie.
index.hu