Zempléni vármesék a Rákócziakról
2023. szeptember 12. 15:52
A Zempléni-hegység egyszerre páratlanul szép kirándulóhely, történelmi múltunk vérzivataros és dicsőséges időszakainak tanúhelye, messze földön híres borvidék, egykoron lovagok, boszorkányok, tündérek birodalma.

Sárospatak legjelentősebb műemléke a Rákóczi-vár - Fotó: Gombos Levente
Zemplén múltja elválaszthatatlan a Rákócziak történetétől, ennek állít emléket a Sárospataktól Füzérig kanyargó, 59 kilométer hosszú túraútvonal. A piros sávval jelzett túraút során számos természeti, történelmi és néprajzi emléket, látnivalót fedezhetünk fel.
SÁROSPATAK a magyarországi késő reneszánsz kultúra egykori fellegvára, legjelentősebb műemléke a Rákóczi-vár. El se hinnénk, hogy ez a kedves, nyugodt kisváros és erődítménye mindig is a rebellisek fészke volt.
Ha ellátogatunk a várba, a dicsőséges múlt emlékei mellett betekinthetünk egy reneszánsz konyha titkaiba, megismerkedhetünk a hegyaljai szőlőművelés hagyományaival, de még azt is megtudjuk, ki vagy mi volt Baksus. Szánjunk időt a híres református kollégium múzeumára és gyönyörű könyvtárára is!
REGÉC várából a Rákócziak teremtettek fényes főúri rezidenciát. II. Rákóczi Ferenc gyermekkorának egy részét a regéci várban töltötte édesanyjával, Zrínyi Ilonával. Az erődítményt császári rendeletre 1686-ban lerombolták, évszázadokon keresztül a dicső emlékeket csak romok őrizték. Mára visszakapta főúri pompáját, a korabeli szokásoknak és divatnak megfelelő bútorok, textíliák, ruhák, de még a zene és az illatok is a Rákócziak korát idézik.

II. Rákóczi Ferenc gyermekkorának egy részét a regéci várban töltötte - Fotó: Civertan Grafikai Stúdió
És hogy ne legyen fárasztó felkaptatni a várhoz, séta közben a MondaTúra útvonalán kuruc legendákat olvasgathatunk, de a szerelmesek sem unatkozhatnak, a SzerelMESÉK tekergője sétálón nekik szóló bölcsességek, történetek várják őket.
SZERENCSEN a Rákóczi-vár építtetője az a Rákóczi Zsigmond volt, aki megalapozta a család vagyonát. Az egykori Rákóczi-várban ma a Zemplén Múzeum működik, ahol a Rákócziak emlékét őrző kiállításon kívül egymilliós képeslapgyűjtemény is várja a látogatókat. Csukás István kedves mesefigurája, Gombóc Artúr lelki társainak ajánljuk a múzeum „édes” programjait.

Szerencsen, az egykori Rákóczi-várban ma a Zemplén Múzeum működik - Fotó: Zempléni Múzeum
Édes évek, a szerencsi csokoládé 100 éve címmel nyílt állandó kiállításuk, melyhez kapcsolódóan folyamatosan tartanak tárlatvezetéseket és előadásokat az idén százéves Szerencsi Csokoládégyár történetéről.
A FELSŐVADÁSZI kastélyt is a Rákócziak építették a 16. században, de a törökök 1567-ben felgyújtották. A fejedelmi család után az új tulajdonosok romantikus stílusban építették át, a kastélypark fénykorában igazi növényritkaságoknak adott otthont. A kastély épületében nyílt meg a környék első postahivatala 1871-ben, napjainkban iskola működik az épületben.
Utunk végén az élményeket ünnepeljük meg a Zemplén igazi kincsével, egy pohár tokaji borral!
forrás: turizmus.com
Kapcsolódó cikkek
Tíz éves az őshonos állatokat bemutató Körösvölgyi Állatpark
2024. június 18. 19:38
A 2014-ben alapított Körösvölgyi Állatpark Magyarország egyetlen olyan állatkertje, ami a Kárpát-medence őshonos állatait mutatja be. Az elmúlt 10 év sorozatos fejlesztéseinek köszönhetően a park Békés vármegye legnépszerűbb bemutatóhelyei közé emelkedett. Hiánypótló szerepét mutatja, hogy látogatószáma évről - évre rekordot dönt – hangsúlyozta Rácz András államtitkár ma Szarvason.
Csapadékvíz kezelő rendszer Zalakaroson
2023. november 14. 14:46
Zalakaros gyógyhely komplex turisztikai fejlesztése című projekt részeként 2018-ban kezdődött meg a település 5,5 hektáros részének nagyszabású területrendezése. Rendezvénytér épült fogadóépülettel, színpaddal, parkolóval és egyéb kiegészítő beruházásokkal. A zöldfelületeket a Magnolia Art Kertépítő Kft munkatársai tervezték, melynek egyik izgalmas szelete egy fenntartható városi csapadékvíz kezelő rendszer (SUDS) kialakítása volt. Ezzel hazánkban elsőként, egy település központjában valósult meg egy olyan innovatív megoldás, mely a természet körfolyamatain alapszik (Természet-Alapú Megoldás – Nature Based Solution). A természet-alapú megoldások az ökoszisztémák védelmét, helyreállítását, a velük való fenntartható gazdálkodást szolgálják.