2016. április 28.: Legyen a munkával kapcsolatos stressz kezelése közös feladatunk!
A munkával kapcsolatos stressz és a pszichoszociális kockázatok napjainkban elismerten világméretű problémát jelentenek, amely minden országot, szakmát és munkavállalót érint.
A munkavállalók egészségének és jóllétének védelme, valamint a vállalkozások termelékenységének és versenyképességének megőrzése érdekében nemcsak Európában, de világszerte kezelni kell munkahelyi stresszt.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által tartott Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Világnap alkalmából az EU-OSHA az „Egészséges munkahelyek – Kezeljük a stresszt! ” című 2014–2015-ös kampány során kidolgozott különféle gyakorlati anyagokat kínál felhasználásra, amelyekkel a munkavállalóknak és a munkáltatóknak segít abban, hogy együttműködve megelőzzék a pszichoszociális kockázatok és a munkával kapcsolatos stressz kialakulását.
Tekintse meg a stressz és a pszichoszociális kockázatok kezelését segítő e-útmutatót.
Olvassa el blogbejegyzésünket a munkavégzés közben elhunyt dolgozók emléknapjának idei témájáról: Szigorú jogszabályok, határozott jogérvényesítés, erős szakszervezetek.
forrás: osha.europa.eu
Kapcsolódó cikkek
2021. augusztus 31. 08:07
Az Európai Szakszervezeti Szövetség 2021. augusztus 30-án közleményt adott ki, amely szerint a kollektív tárgyalások előnyeit élvező munkavállalók évente akár két héttel több fizetett szabadságot is kaphatnak.
A sajtóban megjelent hírek szerint a Bizottság konzultációt kezdeményez az európai minimálbérről, ugyanakkor azt is halljuk, hogy nincs is a tervek között a minimálbér egységesítése. Ráadásul még el sem indult a minimálbérről szóló véleménygyűjtés, máris politikai csatározások középpontjába került a téma. Mit tartalmaz valójában a Bizottság 2020. január 14-én kiadott közleménye?