2019 az építkezés éve a magyar agráriumban
A tárcavezető előadásában kiemelte, a mezőgazdaság, nemzetgazdasági szempontból különösen is fontos stratégiai ágazat, s ezt alátámasztja, hogy 2018-ban az agrárium is hozzájárult a gazdaság 5 százalékos növekedéséhez.
A tárca minden intézkedésénél leginkább a versenyképesség növelése számít, és azon dolgozunk, hogyan lehet egy hektárnyi termőterületen minél nagyobb jövedelmet elérni - jegyezte meg. Példaként említette, hogy feldolgozó üzemek, hűtőházak épülnek, kapacitásbővítő beruházások valósulnak meg, az állattenyésztésben pedig technológiai korszerűsítések indulnak. Magyarország egyik fő gazdasági potenciálja az agráriumban és az élelmiszeriparban rejlik - húzta alá.
A tárcavezető hangsúlyozta, korábban a teljesítmény növelése volt az elsődleges szempont, ma pedig az alapanyaghoz a hozzáadott érték párosítása a fő feladat. Az Agrárminisztérium célja éppen ezért a vállalkozások versenyképességének javítása, az élelmiszeriparban foglalkoztatottak számának növelése, valamint a vidéki munkahelyek megőrzése és gyarapítása. Nagy István stratégiai fontosságúnak tartja a magyar feldolgozóipar fejlesztését. Erre a célra a Vidékfejlesztési Program forrásaiból a mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára mintegy 200 milliárd forintos pályázati forrást biztosított a tárca, míg ugyancsak ez a szektor az Innovációs Operatív Program révén 100 milliárdos pályázati forrásaiból részesülhet.
A miniszter nemzeti érdeknek nevezte azt, hogy az ország élelmiszerellátását a lehető legnagyobb mértékben hazai forrásokból biztosítsuk. Az elmúlt években arra törekedtünk, hogy az átlátható, de szigorú élelmiszerellenőrzés révén, magas szintű élelmiszerbiztonságot érjünk el - tette hozzá.
(AM Sajtóiroda)