Június 1. - a gazdák nemzetközi világnapja

2021. június 01. 08:29
2000-ben tartották meg először a nemzetközi gazdanapot a hannoveri EXPO világkiállítás kapcsán, majd 2002-ben az ENSZ és az UNESCO is hivatalossá tette a mezőgazdasági termelők és a mezőgazdaságban dolgozók világnapját.
Június 1. - a gazdák nemzetközi világnapja

A gazdálkodó fő feladata a növényi és állati eredetű élelmiszerek, valamint a megújuló nyersanyagok- és energia (pl. repceolaj, biogáz) előállítása. E tevékenység magába foglalja egy mezőgazdasági vállalkozás irányítását és vezetését, valamint az erdőgazdálkodást is.

Világszerte az összes élelmiszer 70 százalékát kistermelők állítják elő. Ezért ők a globális élelmezésbiztonság alappillérei. Az ökológiai gazdálkodás segít a gazdáknak világszerte függetlenedni a drága és a környezetre káros növényvédő szerektől és a műtrágyáktól. 

Fotó: wikimedia

A mezőgazdasági termelők különös jelentőséget tulajdonítanak a természeti erőforrások - a talaj, a víz és a levegő - gondos használatának, az ökológiai értékek és az állatvédelem figyelembevételével.  A mezőgazdaságban végzett munka fizikailag még a mai korban is nehéz, szezonban vagy betakarítás idején akár napi 14-16 órát is dolgozik egy gazda, ezért fontos, hogy a megfelelő árak és  kereskedelmi kapcsolatok révén az ezt a tevékenységet választók tisztességesen meg is tudjanak élni munkájukból.

agrotrend.hu

Kapcsolódó cikkek

Az Agrárminisztérium az idei évben is meghirdeti az Év Tanyája szakmai díjat

2019. november 06. 14:06
Az agrártárca több intézkedéssel is támogatja a tanyás térségek sajátos értékeinek megőrzését, valamint a tanyán élő emberek életszínvonalának és gazdálkodási feltételeinek javítását – emelte ki Kis Miklós vidékfejlesztésért felelős államtitkár Mórahalmon, a Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesülete és Mórahalom Város önkormányzata által szervezett Falugondnoki Konferencián.

Koronavírus – Inputanyag-hiányra számítanak, nem fogadnak területi képviselőket a gazdálkodók

2020. március 17. 08:16
A koronavírus okozta világjárvány minden ágazatra, így a mezőgazdaságra is hatással lesz. Elmaradnak a nagy agrárrendezvények, például az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok, de egyéb rendezvények, szakmai konferenciák is. Bezártak az egyetemek, köztük a Szent István Egyetem gödöllői kampusza is, ahol az egyik legelső iráni beteg is tanul. De mit gondolnak a gazdálkodók, milyen hatással lesz rájuk az egészségügyi és gazdasági válsághelyzet?