2025-től új uniós előírás érinti a vizes élőhelyen gazdálkodókat
2024. október 30. 17:40
2025-től a Közös Agrárpolitika feltételességi szabályrendszere új Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot előírással bővül, a vizes élőhelyek és tőzeglápok védelmét, ezzel pedig a vízvisszatartás és a talaj szervesszén-tartalmának megőrzését szolgáló HMKÁ 2-vel.

Az EU-szabályozás lehetővé tette a tagállamoknak, hogy ezt az előírást megalapozott indokkal csak 2025-től vezessék be, Magyarország élt ezzel a lehetőséggel. Jelen tájékoztató célja azt bemutatni, hogy az uniós jog alapján 2025. január 1-jétől kötelező módon bevezetendő HMKÁ 2 előírás alá milyen típusú területek tartoznak, és hogy az ilyen területtel rendelkező termelőknek milyen földhasználati szabályokat kell követniük.

fotó: hirstart.hu
Az érintett gazdálkodók számára fontos információ, hogy legkésőbb november elején az előzetes HMKÁ 2 fedvény megismerhető lesz a MePAR (Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer) és MeKIR (Mezőgazdasági és Környezeti Információs Rendszer) oldalakon, továbbá a hamarosan nyíló AKG benyújtó felületen is meg fog jelenni. Előreláthatólag november folyamán a Magyar Államkincstár a mobilGAZDA alkalmazáson és/vagy az Ügyfélkapun szintén küld majd tájékoztatást az előzetes fedvény alapján érintett gazdálkodóknak.
Bővebb információ ide kattintva érhető el.
forrás: AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
Fontos információk Natura 2000 gyepterületeken erdőtelepítés kapcsán
2023. december 05. 14:19
2023. január 1-től az érzékeny gyepek – gyakorlatilag a Natura 2000 gyepek – feltörésére vonatkozó uniós támogatási szabályozás eltér a Natura 2000 gyepterületek használatára vonatkozó hazai anyagi jogi szabályozástól. Ez a korábban jóváhagyott, de 2022. december 31-ig nem megvalósított erdősítési támogatási kérelmek esetében esetenként szankciókat eredményezhet, illetve komoly megfontolás elé állíthatja a pályázót.
Mit kell tenni a területi monitoring rendszer végzéseivel?
2023. július 10. 13:05
28 ezer termelő kapott elektronikus úton értesítést arról az elmúlt időszakban, hogy adminisztratív meg nem felelések vagy a műholdfelvételek által detektált eltérések vannak a beadott 2023. évi egységes kérelmükben.
A végzés a feltárt probléma mellett az elvégzendő feladatot is tartalmazza, így főszabály szerint 2023. szeptember 29-ig, 2023 előtt indult korábbi felhívások esetében pedig 9 napos határidővel a jelzett problémák az Egységes Kérelem felületén szankciómentesen kijavíthatóak vagy a mobilGAZDA alkalmazáson keresztül saját mobiltelefonnal készített georeferált kép beküldésével tisztázható a tényállás.