A Bizottság is rábólintott: több támogatás a gazdáknak

2024. szeptember 16. 13:25
Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy az uniós tagállamok a közös agrárpolitika (KAP) forrásaiból magasabb előlegeket fizessenek a mezőgazdasági termelőknek.
A Bizottság is rábólintott: több támogatás a gazdáknak
 
Így nyújthatnak segítséget sok, jelenleg likviditási gondokkal küszködő gazdálkodónak. Ha a tagállamok élnek a lehetőséggel, a mezőgazdasági termelők október 16-tól a közvetlen kifizetések akár 70%-át is megkaphatják előlegként, szemben a jelenlegi 50%-kal. Hasonlóképpen, a vidékfejlesztés keretében végrehajtott területalapú és állatállomány-alapú beavatkozások előlegkifizetései a szokásos 75% helyett akár 85%-ra is növelhetők.
 
A likviditási gondok okai elsősorban az elmúlt évek tendenciáira, nevezetesen a terméshozamokra hatást gyakorló szélsőséges időjárási eseményekre, az európai pénzügyi piacokon alkalmazott magas kamatlábakra, valamint a magas áron beszerezhető mezőgazdasági inputanyagokra és nyersanyagokra vezethetők vissza.
 
E kihívások kezelése érdekében több tagállam is kérte magasabb arányú előlegkifizetések jóváhagyását. A Bizottság gyors lépéseket tett annak érdekében, hogy egyrészt biztosítsa az uniós gazdálkodóknak ezt a nagyon is szükséges támogatást, másrészt hogy a tagállamok számára is jogbiztonságot teremtsen a témában. Emellett a mezőgazdasági tartalék egy részét több tagállamban olyan mezőgazdasági termelők között osztotta szét már korábban, akik a rendkívüli időjárás miatt jelentős nehézségekkel szembesültek.
 
Forrás: Növekedés.hu

Kapcsolódó cikkek

Elkezdődött a dohány betakarítása

2024. július 18. 13:47
Az elmúlt évek átlagát tekintve csaknem 700 termelő mintegy 2.800 hektáron 5.000-6.000 tonna dohányt termelt évente. Az ágazat a feldolgozásban dolgozókkal együtt, mintegy 10.000-12.000 fő részére biztosított megélhetést – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.

7,4 milliárd forint visszatérítés érkezik a termelőkhöz

2023. október 05. 14:28
2023. október 6-án a Magyar Államkincstár megkezdi a korábban az uniós szintű krízistartalék feltöltése céljából elvont, de ott fel nem használt 7,4 milliárd forintnyi összeg visszatérítését több, mint 70 ezer termelő részére.