A dolgozók többsége valamit rosszul tud a munkahelyi adatairól

2021. december 02. 11:22
 
Jelentős károkat okozhatnak a vállalatnak
A dolgozók többsége valamit rosszul tud a munkahelyi adatairól

Miközben egyetlen vállalat sem engedheti meg, hogy adatai illetéktelen kezekbe kerüljenek, egy felmérés, illetve a becslések szerint az irodai dolgozók 72 százaléka tévesen úgy gondolja, hogy a munkahelyükön az általuk létrehozott és kezelt adatok az övék. A biztonságtechnikai szoftvereket szállító ESET szerint a távozó munkavállalók közel fele magával is viszi vállalati adatokat – írja az MTI.

Az elemzés alapján az alkalmazottak, akár szándékosan, akár véletlenül, jelentős károkat okozhatnak a vállalatnak, a belső incidensek költségei 2018 és 2020 között 31 százalékkal ugrottak meg. Mivel ma már sok szervezetnél gyakorlatilag bárhonnan, bármilyen eszközről hozzá lehet férni a felhőalapú alkalmazásokhoz, adattárolókhoz és egyéb vállalati hálózati erőforrásokhoz, az alkalmazottak, megfelelő kontroll hiányában, könnyebben kijátszhatják az adatvédelmi szabályzatot: az adatok alapján például a szervezetek 43 százaléka egyáltalán nem rendelkezik olyan szabályzattal, amely megtiltja a dolgozóknak, hogy távozáskor magukkal vigyék a munkahelyi információkat.

Az ESET szakértői szerint még ennél is aggasztóbb, hogy a munkavállalók közel fele letölt, elment, továbbküld vagy kiszivárogtat bizalmas dokumentumokat, mielőtt végleg elhagyja a szervezetet.

Ez leggyakrabban a technológiai, a pénzügyi és a tanácsadói szektorokban fordul elő.

Ennek megelőzése érdekében az ESET magyarországi partnere, a Sicontact Kft. azt javasolja, hogy a szervezetek folyamatosan kövessék nyomon bizalmas adataik, szellemi tulajdonuk kezelését, és olyan felügyeleti technológiákat vezessenek be, amelyek rögzítik és jelzik a szokatlan tevékenységeket a helyi adatvédelmi törvények betartásával és a munkavállalók etikai aggályainak figyelembevételével.

Forrás: 24.hu

Kapcsolódó cikkek

Rekord: már 14,6 hónapba telik átlagosan munkát találni Magyarországon

2021. augusztus 09. 08:57
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai

Nagyon sokan féltették a munkahelyüket, mégis eljött az a pont – egy sztrájk természetrajza

2021. november 15. 09:04
2021-ben Magyarországon, egy világjárvány közepén egyedülállónak számító sztrájk zajlott le a makói gumigyárban. A munkaleállás okai nemcsak a pandémiában gyökereznek, egészen a 2008-as gazdasági válságig nyúlnak vissza. A makói sztrájk története tehát több mint egy évtizedet ölel fel, s rajta keresztül fény vetül az autóipar általános válságára, a szakszervezeti világ viszályaira és a kormány járványkezelésére, illetve annak visszásságaira is. A történet feltárásához munkaügyi szervek dokumentumai, zömében elbocsátott és néhány, egyelőre alkalmazásban lévő dolgozó beszámolói, szakszervezeti vezetők és tagok ismertetői, a makói Continental kérdéseinkre adott válaszai, valamint a cég sajtótájékoztatóján elhangzott állítások szolgáltak alapul.